538-433-701

kontakt@mipseo.pl

Strona głowna $ SEO $ Link building – co to jest? Jakie są rodzaje linków? Jak je zdobywać?

Link building – co to jest? Jakie są rodzaje linków? Jak je zdobywać?

utworzone przez MIPSEO | kwi 15, 2023 | SEO

schemat pozyskiwania linków do domeny - link building
h

Spis treści

$

Link building – co to jest?

$

Jakie występują rodzaje linków?

$

Źródła pozyskiwania linków zewnętrznych

$

Co to są silne i słabe linki?

Link building to jedna z najważniejszych dziedzin w dzisiejszym SEO. W skrócie polega on na budowaniu profilu linków zewnętrznych, czyli linków prowadzących do naszej strony, które pochodzą z innych stron internetowych. Wielu ekspertów uważa, że jakość i liczba linków zewnętrznych mają ogromny wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Jednakże kluczową kwestią jest umiejętne pozyskiwanie wartościowych linków, a unikanie słabych, które mogą zaszkodzić w pozycjonowaniu. W tym kontekście ważne jest zrozumienie różnic między silnymi i słabymi linkami oraz wykorzystanie różnorodnych źródeł pozyskiwania linków zewnętrznych, aby budować naturalny i wartościowy profil linków. W tym artykule skupimy się na opisie różnych źródeł pozyskiwania linków oraz omówieniu, czym są silne i słabe linki oraz jakie cechy je charakteryzują. Zapraszam!

Link building – co to jest?

co to jest link building
Link building, czyli budowanie linków, to kluczowy element strategii SEO (Search Engine Optimization), mający na celu pozyskiwanie linków z innych stron internetowych, które prowadzą do Twojej witryny. Wysoka jakość i różnorodność zdobytych linków zewnętrznych wpływają na poprawę pozycjonowania stron w wynikach wyszukiwania, zwiększają jej widoczność i autorytet w oczach wyszukiwarek, takich jak Google

Proces link buildingu opiera się na zdobywaniu tzw. “backlinków” (linków zwrotnych), które są istotne z punktu widzenia algorytmów wyszukiwarek. Im więcej wartościowych i różnorodnych linków wskazuje na Twoją stronę, tym większe prawdopodobieństwo, że wyszukiwarka uzna ją za wartościową i przyzna jej wyższą pozycję w organiku.

Jakie występują rodzaje linków?

W kontekście SEO i strategii link building istotne jest zrozumienie różnych rodzajów linków, które wpływają na optymalizację strony. Oto przegląd kluczowych rodzajów linków, które należy wziąć pod uwagę:

 • Linki wewnętrzne – są to linki prowadzące z jednej strony na drugą w obrębie tej samej witryny. Linkowanie wewnętrzne ma kluczowe znaczenie dla struktury strony, ułatwiając nawigację użytkownikom oraz umożliwiając indeksację przez wyszukiwarki. Staranne planowanie linkowania wewnętrznego pomaga w optymalizacji witryny pod kątem słów kluczowych oraz zwiększa autorytet poszczególnych stron w witrynie.
 • Linki zewnętrzne (backlinki) – to linki prowadzące do Twojej strony z innych witryn. Są one kluczowym elementem strategii link building, gdyż wysoka jakość i różnorodność takich linków wpływają na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Linki zewnętrzne są interpretowane przez wyszukiwarki jako “głosy” na rzecz wartości i autorytetu Twojej strony.
 • Linki dofollow – to linki, które przekazują wartość SEO (PageRank) z witryny źródłowej na stronę docelową. Są one ważne dla strategii link building, gdyż przyczyniają się do wzrostu autorytetu strony docelowej. Warto dążyć do zdobycia jak największej liczby wartościowych linków dofollow z istotnych źródeł.
 • Linki nofollow – są to linki, które nie przekazują wartości SEO (PageRank) z witryny źródłowej na stronę docelową. Mimo to, nofollow linki mogą mieć pozytywny wpływ na witrynę, gdyż dodają różnorodności do profilu linków i mogą generować ruch na stronie. Warto pamiętać, że naturalny profil linków powinien zawierać zarówno linki dofollow, jak i nofollow.
 • Linki obrazkowe – są to linki umieszczone w atrybutach “alt” i “title” obrazków na stronie. Chociaż mają mniejszy wpływ na SEO niż linki tekstowe, dobrze zoptymalizowane linki obrazkowe mogą wpłynąć na poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania oraz zwiększyć jej widoczność. Ważne jest, aby atrybuty “alt” i “title” zawierały opis obrazka związany z tematyką strony oraz słowa kluczowe.
 • Linki kontekstowe – to linki umieszczone w treści strony, które są naturalnie zintegrowane z otaczającym je tekstem. Linki kontekstowe są uważane za bardziej wartościowe niż linki umieszczone w innych miejscach strony, takich jak stopka czy boczne paski, gdyż są bardziej istotne dla użytkowników i wyszukiwarek.
 • Linki z social media – to linki pochodzące z mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, LinkedIn czy Instagram. Choć większość z nich jest oznaczona jako nofollow, mogą wpłynąć pozytywnie na widoczność strony oraz generować ruch. Ponadto aktywność w mediach społecznościowych może wpłynąć na budowanie marki oraz nawiązanie relacji z innymi podmiotami, co może prowadzić do zdobycia wartościowych linków.
 • Linki tekstowe (anchor text) – to linki umieszczone w tekście, zazwyczaj podkreślone i wyróżnione kolorem, które prowadzą do innej strony. Tekst kotwicy (anchor text) powinien być związany z tematyką strony docelowej oraz zawierać słowa kluczowe. Dobrze zoptymalizowany anchor text może przyczynić się do poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Istnieje kilka rodzajów anchorów:
  • anchor ze słowem kluczowym nieodmienionym
  • anchor ze słowem kluczowym, który możemy odmieniać i występuje z innymi wyrazami
  • anchor bez słowa kluczowego, często jako CTA
  • anchor brandowy
  • Sam adres URL

  Ważne jest, aby w ramach strategii link building uwzględniać różnorodność rodzajów linków oraz dążyć do zdobycia wartościowych linków z różnych źródeł. Naturalny profil linków oraz odpowiednia optymalizacja różnych rodzajów linków wpłyną na poprawę widoczności w wynikach wyszukiwania.

Źródła pozyskiwania linków zewnętrznych

Pozyskiwanie linków zewnętrznych, zwanych również backlinkami, jest kluczowym elementem strategii SEO i link building. Oto niektóre z głównych źródeł, z których można pozyskać wartościowe linki zewnętrzne:

pozyskiwanie linków zewnętrznych do własnej domeny

 • Katalogi stron – chociaż katalogi stron nie mają już tak dużego wpływu na SEO, jak kiedyś, wartościowe linki z katalogów tematycznych mogą pomóc w SEO. Przy dodawaniu strony do katalogów warto zwrócić uwagę na ich jakość oraz tematykę, aby uniknąć dodawania linków z nieistotnych źródeł
 • Blogowanie gościnne (guest posting) – publikowanie artykułów na innych stronach z linkiem do własnej witryny to jedna z najbardziej efektywnych metod pozyskiwania wartościowych linków zewnętrznych. Warto nawiązać współpracę z właścicielami stron o podobnej tematyce oraz oferować im wartościowe treści w zamian za możliwość umieszczenia linku
 • Komentowanie artykułów – aktywne uczestnictwo w dyskusjach na blogach, forach i portalach tematycznych, poprzez komentarze zawierające linki do własnej strony, może przyczynić się do zdobycia linków zewnętrznych. Należy jednak unikać spamowania oraz dodawania linków niezwiązanych z tematyką dyskusji
 • Wymiana linków – choć ta metoda nie jest już tak popularna, jak kiedyś, nadal można korzystać z niej w ramach umiarkowanej strategii link building. Wymiana linków z innymi stronami o zbliżonej tematyce może przynieść korzyści obu stronom, ale należy pamiętać, aby unikać wymian z niskiej jakości źródłami
 • Sponsorowane artykuły i posty na blogu – współpraca z blogerami i influencerami, którzy tworzą sponsorowane treści z linkami do Twojej strony, może przyczynić się do zwiększenia ruchu i autorytetu Twojej witryny. Ważne jest, aby współpracować z osobami o autentycznej renomie oraz związanych z tematyką Twojej strony
 • Recenzja produktów – jeśli prowadzisz sklep internetowy lub sprzedajesz produkty, to zdobycie recenzji od blogerów i influencerów może przynieść wartościowe linki zewnętrzne. Warto nawiązać współpracę z osobami związanymi z Twoją branżą oraz oferować im produkty do recenzji w zamian za linki do Twojej strony
 • Fora internetowe – aktywne uczestnictwo w tematycznych forach internetowych oraz dodawanie wartościowych komentarzy z linkami do własnej strony może przyczynić się do zdobycia linków zewnętrznych. Pamiętaj, aby dodawać linki tylko wtedy, gdy są one istotne dla tematu dyskusji i nie nadużywać tej metody, aby uniknąć oskarżeń o spamowanie. Szczególnie przydatne rozwiązanie do pozycjonowania lokalnego, kiedy chcemy sięgnąć opinii na jakiś temat
 • Media społecznościowe – choć linki z mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Instagram czy LinkedIn, są zazwyczaj oznaczone jako “nofollow” i nie mają bezpośredniego wpływu na widoczność w wynikach wyszukiwania, mogą one zwiększyć ruch na stronie oraz budować świadomość marki. Aktywność w mediach społecznościowych może także ułatwić nawiązywanie relacji z innymi podmiotami, co może prowadzić do zdobywania wartościowych linków z innych źródeł
 • Współpraca z organizacjami i uczestnictwo w wydarzeniach branżowych – współpraca z organizacjami branżowymi oraz uczestnictwo w konferencjach i wydarzeniach może pomóc w pozyskiwaniu linków zewnętrznych. Warto nawiązać kontakty z innymi uczestnikami oraz dzielić się swoją wiedzą, co może prowadzić do zdobycia linków z wartościowych źródeł.

Zobacz też:

Co to są silne i słabe linki?

Silne i słabe linki to określenia używane w kontekście SEO oraz strategii link building, aby opisać wartość i wpływ poszczególnych linków na pozycjonowanie stron w wynikach wyszukiwania. Zrozumienie różnic między silnymi a słabymi linkami jest kluczowe dla efektywnego pozyskiwania wartościowych linków zewnętrznych.

Silne linki
Silne linki to takie, które mają wysoką wartość w oczach wyszukiwarek internetowych, a ich zdobycie może znacząco wpłynąć na poprawę pozycji strony. Oto cechy charakterystyczne silnych linków:
1. Pochodzenie z autorytatywnych źródeł – silne linki pochodzą z witryn o wysokim autorytecie, które są szanowane w danej branży lub dziedzinie wiedzy. Wysoki autorytet źródła sprawia, że link jest bardziej wartościowy dla wyszukiwarek
2. Relewancja tematyczna – silne linki są związane z tematyką strony, na którą prowadzą. Wysoka relewancja tematyczna sprawia, że link jest bardziej wartościowy dla użytkowników oraz wyszukiwarek
3. Naturalne umieszczenie – silne linki są naturalnie umieszczone w treści strony i stanowią część wartościowej informacji dla użytkowników. Unikanie technik manipulowania pozycjonowaniem, takich jak ukrywanie linków czy nadużywanie słów kluczowych, sprawia, że link jest bardziej wartościowy w oczach wyszukiwarek
4. Unikalność i różnorodność – silne linki pochodzą z różnorodnych źródeł oraz mają różne atrybuty, takie jak “nofollow” i “dofollow”. Różnorodność linków wpływa na naturalność profilu linkowego strony
Słabe linki
Słabe linki to takie, które mają niską wartość dla wyszukiwarek oraz nie wpływają dobrze na naszą stronę pod kątem SEO. Oto cechy charakterystyczne słabych linków:
1. Niska jakość źródła– słabe linki pochodzą z witryn o niskim autorytecie, które mogą być uznane za spamerskie lub nieistotne dla tematyki strony, na którą prowadzą
2. Brak relewancji tematycznej – słabe linki nie są związane z tematyką strony, co sprawia, że są mniej wartościowe dla użytkowników i wyszukiwarek
3. Sztuczne umieszczenie – słabe linki są często umieszczane w sposób sztuczny, na przykład poprzez zakup, co może prowadzić do kar ze strony wyszukiwarek. Wyszukiwarki mogą wykryć takie techniki i zdeprecjonować wartość takich linków
4. Brak różnorodności – słabe linki często pochodzą z tych samych źródeł lub mają bardzo podobne atrybuty, co może świadczyć o próbie manipulowania pozycjonowaniem. Wyszukiwarki mogą interpretować takie działania jako próbę spamowania i obniżyć wartość tych linków
5. Wysoki wskaźnik linków nofollow – choć linki nofollow mają swoje zastosowanie w kontekście naturalności profilu linkowego, zbyt wysoki odsetek takich linków może sprawić, że pozostałe linki są mniej wartościowe dla wyszukiwarek
Aby skutecznie budować wartościowy profil linków zewnętrznych, warto skupić się na pozyskiwaniu silnych linków oraz unikać zdobywania słabych. Stosowanie białych technik SEO, takich jak tworzenie wartościowych treści, nawiązywanie relacji z innymi podmiotami w branży oraz aktywność w mediach społecznościowych, może pomóc w zdobyciu silnych linków, które przyczynią się do poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Może zainteresuje Cię pozycjonowanie stron w  konkretnych miastach:

logo agencji bez napisu

Napisał MIPSEO

Jestem freelancerem SEO, który posiada własną agencję SEO, która pomaga klientom w osiągnięciu sukcesu w internecie. Moją misją jest zapewnienie profesjonalnej i kompleksowej obsługi w zakresie projektowania stron internetowych, tworzenia sklepów internetowych oraz prowadzenia kampanii SEO w sieci. Dzięki temu jestem w stanie zaoferować najwyższą jakość usług, dopasowaną do unikalnych potrzeb i wymagań każdego z moich klientów.

Chcesz się więcej dowiedzieć i skrozystać z moich usług?

Daj swojej codzienności nowy wymiar dzięki moim usługom! Niezależnie od tego, czy potrzebujesz rozwiązania pilnego problemu, czy też długofalowej strategii – jestem tutaj, by Ci pomóc. Moje doświadczenie oraz pasja do kreowania rozwiązań skrojonych na miarę Twoich potrzeb to klucz do sukcesu. Kliknij poniżej i rozpocznij już teraz!

Powiązane wpisy

Co to jest meta tag title i co trzeba o nim wiedzieć?

Co to jest meta tag title i co trzeba o nim wiedzieć?

Meta tag title jest jednym z najważniejszych elementów optymalizacji SEO, który wpływa na widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Jego rola nie ogranicza się jedynie do prezentowania nazwy strony, ale również do zwiększenia współczynnika klikalności (CTR) oraz...

czytaj dalej
Co jest Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa?

Co jest Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa?

Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa, to kluczowy element każdej strony internetowej, od blogów na WordPressie po sklepy e-commerce. Nie tylko ułatwiają nawigację i poprawiają doświadczenia użytkownika (UX), ale także znacząco wspierają SEO poprzez lepsze...

czytaj dalej