538-433-701

kontakt@mipseo.pl

Strona głowna $ SEO $ Linkowanie wewnętrzne – co to jest i jak je prawidłowo robić?

Linkowanie wewnętrzne – co to jest i jak je prawidłowo robić?

utworzone przez MIPSEO | cze 16, 2023 | SEO

linkowanie wewnętrzne w seo
h

Spis treści

$

Linkowanie wewnętrzne – co to jest?

$

Rodzaje linków wewnętrznych

$

Jakie są zalety w linkowaniu wewnętrznym?

$

Jak poprawnie zrobić linkowanie wewnętrzne?

$

Jak sprawdzić linkowanie wewnętrzne – audyt SEO

$

Linkowanie wewnętrzne – dlaczego warto je stosować?

Linkowanie wewnętrzne to kluczowy element strategii SEO, który często jest niedoceniany. Znaczenie tego aspektu wynika z faktu, że umiejętne tworzenie, rozmieszczanie i dodawanie linków wewnętrznych na stronie internetowej może znacznie poprawić jej widoczność w wynikach wyszukiwania, a tym samym zwiększyć ruch na stronie. Linki te, tworząc spójną sieć połączeń między różnymi podstronami, umożliwiają łatwiejszą nawigację dla użytkowników, a także pomagają robotom wyszukiwarek lepiej zrozumieć strukturę i zawartość strony. Dlatego każdy, kto chce skutecznie pozycjonować swoją stronę w internecie, powinien zrozumieć zasady i techniki skutecznego linkowania wewnętrznego.

Linkowanie wewnętrzne – co to jest?

Linkowanie wewnętrzne (internal linking), czyli tzw. linki wewnętrzne, to jedno z najważniejszych narzędzi SEO, które często jest niedoceniane. Strategia linkowania wewnętrznego w SEO polega na procesie łączenia stron na jednej witrynie za pomocą hiperłączy. Umiejętne wykorzystanie linków wewnętrznych umożliwia użytkownikom przeglądanie różnych stron na tej samej witrynie.

Jest to kluczowe dla tworzenia struktury witryny, która jest łatwa do nawigacji zarówno dla użytkowników, jak i dla robotów wyszukiwarek. Linkowanie stron, w tym również linkowanie podstron, jest istotne, aby strona była dobrze zorganizowana i łatwo zrozumiała dla wyszukiwarek, co przekłada się na lepsze pozycjonowanie.

Poprzez strategiczne umieszczenie linków wewnętrznych na stronie, można skierować użytkowników do najważniejszych sekcji witryny, podkreślając ich znaczenie dla robotów wyszukiwarek.

Linkowanie wewnętrzne to nie tylko kwestia linkowania stron internetowych między sobą. To złożony proces, który wymaga strategicznego podejścia i dobrego zrozumienia struktury witryny, aby skutecznie poprawić jej widoczność w wynikach wyszukiwania.

Rodzaje linków wewnętrznych

 • Linki w treści – umieszczone bezpośrednio w treści strony, zwykle jako tekst kotwicy. Są one najbardziej naturalne dla użytkowników i najbardziej efektywne dla SEO, ponieważ są zwykle najbardziej istotne i wartościowe.
 • Linki nawigacyjne – znajdują się zazwyczaj w górnym menu główne strony i prowadzą do różnych sekcji strony. Są one kluczowe dla dobrej nawigacji użytkowników po stronie.
 • Linki site-wide (np. linki w stopce) – umieszczone na dole każdej strony, prowadzące do kluczowych sekcji witryny jak strona kontaktowa, polityka prywatności, czy regulaminy, choć nie są tak wartościowe dla SEO jak linki w treści, mają istotne znaczenie dla poprawy doświadczenia użytkownika, zapewniając łatwy dostęp do niezbędnych informacji na każdym etapie nawigacji po stronie.
 • Linki w menu bocznym (sidebar) – są zazwyczaj wykorzystywane do promowania powiązanych treści, produktów lub usług. Mogą one prowadzić do innych stron lub sekcji na tej samej stronie.
 • Linki na stronach kategorii – te linki wskazują na inne strony w tej samej kategorii lub podkategorii. Są one ważne dla struktur typu hierarchia lub drzewo, gdzie strony są pogrupowane według tematów lub kategorii.
 • Linki na stronach archiwum – w artykułach blogowych lub stronach z wiadomościami, te linki wewnętrzne prowadzą do starszych postów lub artykułów. Dzięki temu starsze treści są nadal łatwo dostępne dla użytkowników i robotów wyszukiwarek.

Odpowiednie linkowanie wewnętrzne, w tym linki umieszczone bezpośrednio w treści strony, linki nawigacyjne, linki w stopce, linki w bocznym pasku, na stronach kategorii, stronach archiwum oraz do podstron, jest kluczowe dla SEO oraz zapewnienia dobrej nawigacji i doświadczenia użytkownika. Linki w treści, jako najbardziej naturalne i wartościowe, odgrywają centralną rolę w pozycjonowaniu stron w wynikach wyszukiwania Google, podczas gdy inne rodzaje linków wewnętrznych, takie jak nawigacyjne, w stopce, w bocznym pasku, na stronach kategorii i archiwum, wspierają zarządzanie treścią i ułatwiają dostęp do różnych sekcji strony, powiązanych treści oraz ważnych informacji, takich jak kontakt czy polityka prywatności, co przekłada się na lepszą organizację i dostępność treści dla użytkowników oraz robotów wyszukiwarek.

Jakie są zalety w linkowaniu wewnętrznym?

Linkowanie wewnętrzne SEO to proces, który niesie ze sobą szereg zalet. Przede wszystkim, poprawnie zaimplementowane linki wewnętrzne pomagają w organizacji oraz strukturyzacji strony internetowej. To ułatwia nawigację dla użytkowników, pozwalając im szybko i bezproblemowo odnaleźć poszukiwane informacje.

Kolejną zaletą jest fakt, że linki wewnętrzne pozwalają robotom wyszukiwarek na lepsze zrozumienie struktury i zawartości w obrębie danej witryny. W rezultacie może to poprawić pozycjonowanie strony, co jest niewątpliwie jednym z głównych celów każdej strategii SEO.

 linki wewnętrzne pozwala robotom wyszukwiarek Google na lepsze zrozumienie struktury i zawartości witryny

Odpowiednie linkowanie wewnętrzne na stronie ma istotny wpływ na czas, jaki użytkownicy spędzają na stronie. Im dłużej użytkownik pozostaje, tym większe prawdopodobieństwo, że dokona on konwersji – czy to poprzez zakup produktu, zapisanie się do newslettera, czy wykonanie innego pożądanego działania.

W praktyce można wykorzystać linkowanie wewnętrzne nie tylko do zwiększenia widoczności mniej popularnych sekcji strony, które mogą nie być łatwo dostępne z głównego menu nawigacyjnego, ale także poprawę ogólnej struktury i nawigacji witryny. Poprzez strategiczne rozmieszczenie linków umieszczonych w treści, można skutecznie dystrybuować ruch na stronie, zwiększając tym samym ilość linków wewnętrznych i ułatwiając użytkownikom dotarcie do wartościowych, choć może mniej widocznych treści. Taka taktyka może prowadzić do lepszego zrozumienia kontekstu i zwiększenia zaangażowania, co z kolei może skutkować mniejszym współczynnikiem odrzuceń, gdyż użytkownicy znajdują na stronie to, czego szukają, i spędzają na niej więcej czasu. Odpowiednie linkowanie wewnętrzne nie tylko pomaga w optymalizacji dla wyszukiwarek poprzez podkreślanie kluczowych słów i fraz związanych z treścią, ale również w budowaniu hierarchii informacji na stronie, co przyczynia się do lepszego indeksowania strony przez algorytmy wyszukiwarek.

Zobacz też:

Jak poprawnie zrobić linkowanie wewnętrzne?

Linkowanie wewnętrzne w SEO to proces, który wymaga świadomego podejścia i planowania. Istnieje kilka zasad, które powinny być przestrzegane, aby zapewnić skuteczne linkowanie wewnętrzne.

linki wewnętrzne powinny być naturalne i użyteczne dla użytkownika

Przede wszystkim, linki wewnętrzne powinny być naturalne i użyteczne dla użytkownika. Powinny prowadzić do powiązanych treści, tworząc wartość dodaną dla treści, w które są zawarte. W praktyce, linki wewnętrzne te powinny ukazywać czytelnikowi dalszy kierunek eksploracji tematu, jednocześnie pozostając w kontekście głównej treści strony.

Następnie, umieszczenie linków w strategicznych miejscach strony – takich jak sidebar, stopka czy bezpośrednio w treści – jest kluczowe dla skuteczności linkowania wewnętrznego. Tutaj ważne jest, aby przemyśleć strukturę strony i zrozumieć, jakie sekcje są najbardziej wartościowe dla użytkowników.

Podczas linkowania stron ważne jest, aby było ono skoordynowane z ogólną strategią SEO. To oznacza, że proces linkowania powinien uwzględniać optymalizację strony pod kątem kluczowych słów i fraz, które są istotne dla Twojej dziedziny.

Dobre praktyki SEO sugerują, że linki wewnętrzne do głębszych poziomów strony powinny być dostępne z każdej podstrony, co pomaga robotom wyszukiwarki lepiej zrozumieć strukturę strony i indeksować jej zawartość. Dodatkowo, budowanie silosów w oparciu o słowa kluczowe i dbałość o jakość linkowania znacząco wpływa na efektywne rozprowadzanie link juice, co bezpośrednio przekłada się na lepsze pozycjonowanie poszczególnych sekcji witryny w wynikach wyszukiwania.

Odpowiednio zaplanowana struktura linkowania wewnętrznego jest kluczowa dla optymalizacji każdej strony internetowej, ponieważ umożliwia nie tylko lepszą nawigację i dostępność treści dla użytkowników, ale również przyczynia się do skuteczniejszego pozycjonowania w wyszukiwarkach. Częste linkowanie pomiędzy poszczególnymi sekcjami strony może znacząco poprawić jej widoczność i wartość dla odbiorców, jednak istotne jest, aby unikać nadmiernego linkowania, które może prowadzić do dezorientacji użytkowników i być negatywnie oceniane przez algorytmy wyszukiwarek. Dlatego, planując strukturę linkowania wewnętrznego, należy dążyć do równowagi, wybierając strategiczne miejsca dla linków tak, aby wspierały one zarówno użytkownika w łatwym dotarciu do poszukiwanych informacji, jak i roboty wyszukiwarek w efektywnym indeksowaniu strony.

Jak sprawdzić linkowanie wewnętrzne – audyt SEO

Kluczowym elementem audytu SEO jest sprawdzenie linkowania wewnętrzne. Podczas audytu linków wewnętrznych analizowane są powiązania między stronami na Twojej witrynie. Szczególnie ważne jest, aby upewnić się, że nie ma żadnych błędnych linków, które prowadziłyby do stron, które nie istnieją, oraz aby wszystkie linki wewnętrzne były aktualne i relewantne dla treści, do której prowadzą.

Choć można przeprowadzić tę analizę ręcznie, jest to zadanie czasochłonne i wymagające dużej precyzji. Dlatego, aby ułatwić to zadanie, możemy skorzystać z narzędzi SEO takich jak:

 • Google Search Console
 • Ahrefs
 • Screaming Frog
 • Sitebulb
 • a w przypadku WordPressa, wtyczki Broken Link Checker

Te narzędzia służą do efektywnego przeszukiwania całej strony w poszukiwaniu linków, umożliwiając nam szybki przegląd linkowania stron.

Narzędzia nie tylko zidentyfikują linki wewnętrzne na Twojej stronie, ale również dostarczą szczegółowy raport na temat jakości i efektywności tych linków. Pozwoli to na sprawdzenie, czy strategia linkowania stron internetowych jest skuteczna i czy linkowanie podstron jest zgodne z najlepszymi praktykami SEO.

Pamiętaj, że regularne przeprowadzanie audytu linkowania wewnętrznego jest istotne dla utrzymania dobrej struktury strony i jej wysokiej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Nawet w ramach konsultacji SEO można przeprowadzić szybki audyt linkowania wewnętrznego na stronie internetowej.

Dobrze zorganizowane linkowanie wewnętrzne nie tylko poprawia widoczność witryny dla robotów indeksujących, ale również ułatwia nawigację użytkownikom, zwiększając ich satysfakcję i prawdopodobieństwo konwersji.

Jakie mogą być wyniki z przeprowadzonego audytu linkowania wewnętrznego?

Wyniki audytu SEO wskazują, że uwzględnienie w strategii orphan pages (osierocone strony), które bez odpowiedniego linkowania mogą pozostać niezauważone, jest kluczowe dla poprawy indeksacji i dostępności treści. Niedziałające linki, ujawnione podczas audytu, wymagają natychmiastowej korekty, aby zapewnić ciągłość i płynność doświadczenia użytkownika oraz uniknąć negatywnych sygnałów dla wyszukiwarek. Audyt podkreśla również konieczność unikania nadmiernego linkowania, które może obniżyć jakość użytkowania witryny i rozproszyć uwagę od najważniejszych informacji. Zastosowanie exact match anchor text, zalecane przez audyt SEO, powinno być wykonane z umiarem i w sposób naturalnie wspierający kontekst treści, co może znacząco przyczynić się do poprawy pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania.

Linkowanie wewnętrzne – dlaczego warto je stosować?

Korzystając z linkowania wewnętrznego w ramach strategii SEO, możemy czerpać wiele korzyści, które służą zarówno użytkownikom, jak i pozycjonowaniu stron internetowych. Dla użytkowników, linki wewnętrzne znacznie ułatwiają nawigację po stronie, umożliwiają odnalezienie powiązanych treści i mogą zwiększyć czas spędzany na stronie.

Z perspektywy SEO, linkowanie stron ma kluczowe znaczenie, ponieważ pomaga robotom wyszukiwarek zrozumieć strukturę strony, co może wpłynąć na jej ranking w wynikach wyszukiwania. Równocześnie linkowanie podstron stanowi istotny element struktury witryny, decydujący o jej odbiorze przez wyszukiwarki.

Poprawnie zaimplementowane linkowanie wewnętrzne SEO jest nie tylko korzystne dla procesu pozycjonowania, ale także stanowi część tworzenia dobrej strony internetowej. W końcu, to, co jest dobre dla użytkownika, jest zazwyczaj dobre dla SEO.

Ponadto, zrozumienie link buildingu, pozwoli nam na lepsze zrozumienie całego procesu. Jest to strategia, która obejmuje nie tylko linki wewnętrzne, ale i linki zewnętrzne, co jest kluczowe zarówno dla pozycjonowania stron, jak i dla pozycjonowania lokalnego.

Dlatego warto poświęcić czas na zaplanowanie i zaimplementowanie strategii linkowania wewnętrznego, aby maksymalizować korzyści dla obu tych grup.

Może zainteresuje Cię pozycjonowanie stron w  konkretnych miastach:

logo agencji bez napisu

Napisał MIPSEO

Jestem freelancerem SEO, który posiada własną agencję SEO, która pomaga klientom w osiągnięciu sukcesu w internecie. Moją misją jest zapewnienie profesjonalnej i kompleksowej obsługi w zakresie projektowania stron internetowych, tworzenia sklepów internetowych oraz prowadzenia kampanii SEO w sieci. Dzięki temu jestem w stanie zaoferować najwyższą jakość usług, dopasowaną do unikalnych potrzeb i wymagań każdego z moich klientów.

Chcesz się więcej dowiedzieć i skrozystać z moich usług?

Daj swojej codzienności nowy wymiar dzięki moim usługom! Niezależnie od tego, czy potrzebujesz rozwiązania pilnego problemu, czy też długofalowej strategii – jestem tutaj, by Ci pomóc. Moje doświadczenie oraz pasja do kreowania rozwiązań skrojonych na miarę Twoich potrzeb to klucz do sukcesu. Kliknij poniżej i rozpocznij już teraz!

Powiązane wpisy

Co jest Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa?

Co jest Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa?

Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa, to kluczowy element każdej strony internetowej, od blogów na WordPressie po sklepy e-commerce. Nie tylko ułatwiają nawigację i poprawiają doświadczenia użytkownika (UX), ale także znacząco wspierają SEO poprzez lepsze...

czytaj dalej
Landing page – co to jest i jak stworzyć?

Landing page – co to jest i jak stworzyć?

Landing page stanowi istotne narzędzie w arsenale każdego marketera cyfrowego, umożliwiając efektywne dotarcie do wybranej grupy odbiorców i zachęcenie ich do konkretnych działań. Jest to miejsce, w którym precyzyjne przekazy marketingowe łączą się z atrakcyjnym...

czytaj dalej
Najlepsze narzędzia SEO (darmowe i płatne)

Najlepsze narzędzia SEO (darmowe i płatne)

Narzędzia SEO stanowią kluczowy fundament w pracy każdego specjalisty ds. pozycjonowania. Pozwalają one na efektywne analizowanie, monitorowanie oraz optymalizację stron internetowych pod kątem widoczności w wyszukiwarkach. Dzięki nim możliwe jest głębokie zrozumienie...

czytaj dalej