538-433-701

kontakt@mipseo.pl

Strona głowna $ IT $ CMS – co to jest? Jak działa?Jakie są jego rodzaje?

CMS – co to jest? Jak działa?Jakie są jego rodzaje?

utworzone przez MIPSEO | kwi 5, 2023 | IT

co to jest cms i jakie są jego zalety
CMS, co to tak naprawdę oznacza i dlaczego warto wiedzieć więcej na ten temat? W dzisiejszych czasach, gdy strony internetowe odgrywają kluczową rolę w życiu prywatnym i zawodowym, znajomość systemów zarządzania treścią (CMS) jest niezbędna. Zarówno dla właścicieli firm, którzy chcą prowadzić skuteczną komunikację z klientami, jak i dla osób prywatnych, które chcą prowadzić własne blogi czy strony internetowe. W poniższym wpisie przybliżę Wam, czym jest CMS, jakie są jego zalety oraz jakie są popularne rodzaje systemów zarządzania treścią. Zapraszam do artykułu!

CMS – co to jest i do czego służy?

Pojęcie “CMS” może być dla wielu osób niejasne, dlatego postaram się wyjaśnić, na czym polega jego istota. CMS, czyli Content Management System, tłumaczy się jako “system zarządzania treścią”. W praktyce oznacza to narzędzie, które pozwala na łatwe tworzenie, edycję oraz publikowanie treści na stronach internetowych, niezależnie od poziomu zaawansowania użytkownika. W ramach systemu CMS znajduje się również tzw. “panel CMS”, czyli intuicyjne środowisko pracy, w którym zarządza się treściami.

Dzięki CMS-owi nawet osoby bez zaawansowanych umiejętności programistycznych mogą samodzielnie tworzyć i aktualizować strony internetowe, zarządzać treściami oraz elementami multimedialnymi.

Korzystanie z systemu CMS to nie tylko wygoda i oszczędność czasu, ale także wiele innych korzyści, takich jak możliwość współpracy wielu użytkowników nad jednym projektem, elastyczność w dostosowywaniu funkcjonalności strony czy łatwość w zarządzaniu SEO (optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek internetowych). Dlatego systemy CMS są niezwykle popularne i szeroko stosowane w tworzeniu stron internetowych o różnym przeznaczeniu.

Zobacz też:

Jakie są rodzaje CMS?

Na rynku istnieje wiele rodzajów systemów CMS, które można podzielić na kilka kategorii, takich jak:

 1. Darmowe (open-source) – oznacza, że kod źródłowy systemu jest dostępny dla każdego i można go modyfikować. Przykładami takich systemów są WordPress, Joomla czy Drupal.
 2. Płatne (komercyjne) – są to systemy, za które trzeba zapłacić, a dostęp do kodu źródłowego jest ograniczony. Przykładem takiego systemu jest Adobe Experience Manager.
 3. SaaS (Software as a Service) – to usługi, które działają w chmurze i są dostępne przez przeglądarkę internetową. Przykładem takiego rozwiązania jest Wix czy Shopify.

Popularne systemy CMS

Wśród popularnych systemów CMS można wymienić:

 1. WordPress – najbardziej popularny system CMS na świecie, używany przez miliony stron internetowych. Jest łatwy w obsłudze i posiada ogromną ilość dodatków i szablonów. Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć na temat tego co to jest WordPress, to zapraszam do artykułu.
 2. Joomla – kolejny popularny system CMS, który oferuje większą kontrolę nad strukturą strony i jest często wybierany przez bardziej zaawansowanych użytkowników.
 3. Drupal – system CMS o dużej elastyczności i możliwościach dostosowania do indywidualnych potrzeb. Wymaga jednak większej wiedzy technicznej, co sprawia, że jest częściej wykorzystywany przez doświadczonych developerów.
 4. Wix – platforma SaaS, która pozwala na łatwe tworzenie i edycję stron internetowych przy pomocy intuicyjnego edytora “przeciągnij i upuść”. Idealna dla osób, które nie posiadają umiejętności programistycznych.
 5. Shopify – dedykowany system CMS dla sklepów internetowych, który oferuje szeroką gamę narzędzi do zarządzania e-commerce. Dowiedz się więcej na temat tego jak założyć sklep internetowy.

Jak działa system CMS na przykładzie WordPressa?

Aby dokładniej wyjaśnić, jak działa system CMS, warto przyjrzeć się mechanizmom i strukturze najpopularniejszego z nich – WordPressa. Jego szczegółowe omówienie pomoże zrozumieć, jak funkcjonuje zarządzanie treścią na stronach internetowych opartych na tego typu systemie.

Podstawowa struktura WordPressa

wordpress cms - php i JS

WordPress to CMS oparty na językach PHP i JavaScript oraz systemie baz danych MySQL. Jego podstawową strukturą są pliki źródłowe, które odpowiadają za różne elementy strony internetowej, takie jak nagłówki, stopki, treść czy menu. Te pliki są odpowiedzialne za generowanie dynamicznych treści na stronie, które są pobierane z bazy danych.

Zobacz też:

Baza danych

W systemie CMS takim jak WordPress baza danych MySQL przechowuje wszystkie informacje na temat strony, w tym treści, ustawienia, informacje o użytkownikach czy komentarze. Baza danych jest zorganizowana w tabelach, które są ze sobą powiązane, co pozwala na efektywne przechowywanie i zarządzanie danymi. Dzięki temu WordPress jest w stanie dynamicznie generować treść na stronie, pobierając dane z bazy i wypełniając nimi odpowiednie elementy strony.

Panel administracyjny

W WordPressie zarządzanie treścią odbywa się za pomocą panelu administracyjnego, który jest dostępny po zalogowaniu się jako administrator. Panel ten umożliwia dodawanie, usuwanie i edycję wpisów na blogu, zarządzanie stronami, mediów czy komentarzami, a także dostosowywanie ustawień strony, takich jak wygląd czy struktura menu.

edycje wpisów i stron na CMS WordPress

W panelu administracyjnym dostępne są również narzędzia do zarządzania wtyczkami (pluginami) oraz motywami (szablonami), które pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności oraz zmianę wyglądu strony bez konieczności ingerencji w kod źródłowy.

zarządzanie wyglądem i wtyczkami na CMS WP

Wtyczki i motywy

W systemie CMS WordPressowym, wtyczki i motywy są kluczowymi elementami, które pozwalają na dostosowanie strony do indywidualnych potrzeb. Wtyczki to dodatkowe moduły, które rozszerzają funkcjonalność strony, dodając nowe możliwości, takie jak formularze kontaktowe, galerie zdjęć czy integracje z mediami społecznościowymi.

Motywy z kolei odpowiadają za wygląd strony i są odpowiedzialne za jej układ, kolorystykę czy typografię. W WordPressie istnieje ogromna liczba darmowych i płatnych motywów, które można zainstalować i dostosować do własnych potrzeb, co pozwala na szybkie i łatwe tworzenie stron internetowych.

Dodawanie motywów i wtyczek do CMS

Tworzenie i edycja treści

W WordPressie tworzenie i edycja treści odbywa się za pomocą edytora tekstu, który jest dostępny w panelu administracyjnym. Edytor ten umożliwia formatowanie tekstu, dodawanie linków, obrazów czy wideo, a także tworzenie list, tabel czy bloków cytatu. Dzięki wsparciu dla bloków Gutenberg – nowoczesnego systemu zarządzania treścią w WordPressie – użytkownik może korzystać z intuicyjnego interfejsu “przeciągnij i upuść”, który pozwala na szybkie i łatwe tworzenie zawartości. W tym punkcie warto zaznaczyć, aby każda treść, która powstaje, była przygotowana za pomocą content planu.

edytowanie treści wpisów i stron przy pomocy Gutenberga od WP

SEO i optymalizacja treści

System CMS, taki jak WordPress, oferuje również narzędzia do optymalizacji treści pod kątem SEO, czyli pozycjonowania stron w wynikach wyszukiwania. W panelu administracyjnym można zarządzać takimi elementami, jak meta opisy, tytuły stron czy struktura URL. Ponadto istnieje wiele wtyczek SEO, które pomagają w dalszej optymalizacji treści, monitorowaniu pozycji strony w wynikach wyszukiwania czy analizie konkurencji. Takim przykładem jest wtyczka Yoast SEO.

Zarządzanie SEO za pomocą Yoast SEO w WordPressie

Bezpieczeństwo i aktualizacje

System CMS, taki jak WordPress, wymaga regularnych aktualizacji, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz zgodność z najnowszymi standardami i technologiami. W panelu administracyjnym można sprawdzić, czy dostępne są aktualizacje dla samego systemu, wtyczek czy motywów, a także zainstalować je za pomocą kilku kliknięć. Istnieje wiele wtyczek związanych z bezpieczeństwem, które pomagają w zabezpieczeniu strony przed atakami hakerskimi czy spamem.

W skrócie aktualizowanie i zarządzanie stronami internetowymi na WordPress pozwala na łatwe i efektywne zarządzanie treścią na stronach internetowych. Dzięki swojej strukturze, panelowi administracyjnemu oraz bogatej ofercie wtyczek i motywów, WordPress jest niezwykle elastyczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkowników. Wszystko to sprawia, że zarządzanie treścią w systemie CMS staje się prostsze, szybsze i bardziej efektywne, co przekłada się na sukces w prowadzeniu stron internetowych.

Wady i zalety CMS

Korzystanie z systemów CMS niesie ze sobą zarówno wady, jak i zalety:

Zalety CMS
Łatwość obsługi – intuicyjne panele CMS umożliwiają szybkie i proste zarządzanie treścią, nawet dla osób nieposiadających wiedzy technicznej
Dostępność szablonów i dodatków – wiele systemów CMS oferuje bogatą bibliotekę szablonów oraz wtyczek, co pozwala na szybkie i łatwe tworzenie sklepów internetowych, które wyglądają bardzo profesjonalnie – przy czym nie trzeba się znać na programowaniu
Szybkość tworzenia stron – dzięki gotowym komponentom i narzędziom dostępnym w systemach CMS, tworzenie stron jest znacznie szybsze niż w przypadku ręcznego kodowania
Dostępność aktualizacji – systemy CMS są regularnie aktualizowane, co pozwala na utrzymanie strony zgodnej z najnowszymi standardami i technologiami
Wady CMS
Ograniczenia funkcjonalne – niektóre systemy CMS mogą posiadać ograniczenia co do funkcjonalności lub dostępnych narzędzi, co może utrudniać realizację bardziej zaawansowanych projektów
Bezpieczeństwo – popularne systemy CMS są często celem ataków hakerskich, dlatego ważne jest regularne aktualizowanie oprogramowania oraz dbanie o bezpieczeństwo strony
Wydajność – niektóre systemy CMS mogą wpcmsływać negatywnie na wydajność strony, szczególnie przy dużym obciążeniu lub nieoptymalnym użyciu wtyczek

CMS a hosting – co warto wiedzieć przed wyborem?

Wybierając system CMS, warto również zwrócić uwagę na kwestie związane z hostingiem, czyli usługą przechowywania i udostępniania strony internetowej w sieci. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nad kilkoma aspektami:

 1. Wymagania techniczne – niektóre systemy CMS mają specyficzne wymagania co do serwera, na którym będą działać. Przed wyborem hostingu
 2. Prędkość i wydajność – szybkość ładowania strony internetowej jest istotna zarówno dla użytkowników, jak i dla pozycjonowania w wyszukiwarkach. Warto wybrać hosting, który oferuje optymalną prędkość i wydajność dla Twojej strony.
 3. Bezpieczeństwo – wybierając hosting, warto zwrócić uwagę na poziom zabezpieczeń oferowany przez usługodawcę. Niektóre hostingi oferują dodatkowe usługi, takie jak automatyczne kopie zapasowe czy zabezpieczenia przed atakami DDoS, co może być istotne dla bezpieczeństwa Twojej strony opartej na systemie CMS.
 4. Obsługa klienta – korzystanie z systemu CMS może czasami wiązać się z problemami technicznymi, dlatego warto wybrać hosting z pomocą techniczną, która jest dostępna i kompetentna.
 5. Skalowalność – w miarę rozwoju Twojej strony internetowej, może okazać się konieczne zwiększenie zasobów serwera. Dobrze jest wybrać hosting, który oferuje łatwą skalowalność, aby móc dostosować usługę do rosnących potrzeb.

System CMS to potężne narzędzie, które ułatwia tworzenie, edycję i publikowanie treści na stronach internetowych. Istnieje wiele rodzajów systemów CMS, które różnią się funkcjonalnością, łatwością obsługi oraz wymaganiami technicznymi. Przed wyborem odpowiedniego systemu warto zwrócić uwagę na jego zalety i wady, a także sprawdzić, czy hosting, na którym zamierzasz umieścić swoją stronę, spełnia wszystkie wymagania. W przypadku wyboru hostingu, istotne jest również zastanowienie się, jaki hosting wybrać, aby dostosować go do potrzeb Twojej strony i systemu CMS. Dzięki temu będziesz mógł w pełni wykorzystać potencjał swojej strony internetowej opartej na systemie CMS.

Może zainteresuje Cię tworzenie stron w poszczególnych miastach:

logo agencji bez napisu

Napisał MIPSEO

Jestem freelancerem SEO, który posiada własną agencję SEO, która pomaga klientom w osiągnięciu sukcesu w internecie. Moją misją jest zapewnienie profesjonalnej i kompleksowej obsługi w zakresie projektowania stron internetowych, tworzenia sklepów internetowych oraz prowadzenia kampanii SEO w sieci. Dzięki temu jestem w stanie zaoferować najwyższą jakość usług, dopasowaną do unikalnych potrzeb i wymagań każdego z moich klientów.

Chcesz się więcej dowiedzieć i skrozystać z moich usług?

Daj swojej codzienności nowy wymiar dzięki moim usługom! Niezależnie od tego, czy potrzebujesz rozwiązania pilnego problemu, czy też długofalowej strategii – jestem tutaj, by Ci pomóc. Moje doświadczenie oraz pasja do kreowania rozwiązań skrojonych na miarę Twoich potrzeb to klucz do sukcesu. Kliknij poniżej i rozpocznij już teraz!

Powiązane wpisy

Landing page – co to jest i jak stworzyć?

Landing page – co to jest i jak stworzyć?

Landing page stanowi istotne narzędzie w arsenale każdego marketera cyfrowego, umożliwiając efektywne dotarcie do wybranej grupy odbiorców i zachęcenie ich do konkretnych działań. Jest to miejsce, w którym precyzyjne przekazy marketingowe łączą się z atrakcyjnym...

czytaj dalej
Co to jest domena internetowa?

Co to jest domena internetowa?

Domena internetowa to podstawowy element każdej strony w sieci. Stanowi nie tylko adres, pod którym użytkownicy mogą odnaleźć daną witrynę, ale również odzwierciedla jej charakter, cel i tożsamość. W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie każda firma, organizacja, a...

czytaj dalej
Co to jest hosting WWW i jakie są jego rodzaje?

Co to jest hosting WWW i jakie są jego rodzaje?

Obecność online stała się fundamentem współczesnego biznesu i indywidualnej ekspresji. Za sprawą hostingu, strony internetowe działają bez zakłóceń, a sklepy online obsługują transakcje przez całą dobę. W niniejszym artykule zagłębimy się w tajniki usług hostingowych,...

czytaj dalej
Co to jest przekierowanie 301?

Co to jest przekierowanie 301?

Przekierowanie 301 to kluczowy element w procesie przeniesienia strony lub całej witryny na nowy adres URL. Jest to sposób na poinformowanie przeglądarek internetowych i robotów wyszukiwarek, że dana strona WWW została trwale przeniesiona na nową lokalizację. Dzięki...

czytaj dalej
Jak założyć sklep internetowy w kilku krokach?

Jak założyć sklep internetowy w kilku krokach?

Jak założyć sklep internetowy? To pytanie zadaje sobie coraz więcej przedsiębiorców, którzy chcą wejść na rynek e-commerce. Zakładanie sklepu internetowego to jednak nie tylko stworzenie strony i dodanie produktów. To także dbałość o estetykę, funkcjonalność,...

czytaj dalej
Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia? Poradnik

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia? Poradnik

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że musiałeś wysłać zdjęcie, ale jego rozmiar był zbyt duży? To powszechne zjawisko, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy większość zdjęć robimy za pomocą smartfonów o wysokiej jakości. Na szczęście istnieją różne sposoby, aby zmniejszyć...

czytaj dalej