539-226-454

kontakt@mipseo.pl

Strona głowna $ Marketing $ Marketing szeptany – buzz marketing – co to jest? Rodzaje, przykłady

Marketing szeptany – buzz marketing – co to jest? Rodzaje, przykłady

utworzone przez MIPSEO | gru 22, 2023 | Marketing

obrazek ukazujący wpływ marketingu szeptanego

Marketing szeptany jest subtelną, lecz potężną strategią komunikacji marki, która coraz częściej zdobywa uznanie w świecie cyfrowego marketingu. Ta niekonwencjonalna forma promocji wykorzystuje naturalne rozmowy i rekomendacje, aby niezauważalnie wpłynąć na percepcję i decyzje konsumentów. Często utożsamiany z takimi pojęciami jak buzz marketing czy WOM marketing (Word-of-Mouth), marketing szeptany bazuje na autentycznych i organicznych dyskusjach między użytkownikami. Buzz marketing koncentruje się na generowaniu zainteresowania i rozmów wokół marki, usługi czy produktu, z kolei WOM marketing podkreśla moc rekomendacji między osobami. Wszystkie te formy marketingu łączy wspólny cel: stworzenie pozytywnego “szumu” wokół marki, produktu lub usługi, zwiększając tym samym jej rozpoznawalność i zaufanie wśród potencjalnych klientów, w sposób subtelny i często niewymuszony.

Marketing szeptany – na czym polega?

Marketing szeptany to subtelna i często niewidoczna na pierwszy rzut oka forma reklamy, która wykorzystuje naturalne rozmowy i opinie konsumentów. Jest to technika, gdzie marki starają się wpłynąć na rozmowy między osobami, aby stworzyć organiczny ruch wokół swojego produktu czy usługi. W marketingu szeptanym kluczowym elementem jest wykorzystanie sieci społecznych i relacji interpersonalnych, które pozwalają na naturalne rozprzestrzenianie się informacji.

W praktyce marketing szeptany w internecie może przyjmować różne formy, od dyskretnych współprac z influencerami, przez subtelne umieszczanie produktów w popularnych treściach, po zachęcanie zadowolonych klientów do dzielenia się swoimi doświadczeniami w sieci. Wszystkie te działania mają na celu stworzenie pozytywnego buzzu wokół marki, co zwiększa jej rozpoznawalność i buduje zaufanie potencjalnych klientów.

Zobacz też:

Jaki jest cel buzz marketing?

Celem buzz marketingu jest wygenerowanie zainteresowania i rozmów na temat produktu, usługi czy marki. Skuteczny buzz marketing sprawia, że ludzie chcą mówić o danej marce, co przekłada się na naturalne i efektywne dotarcie do nowych klientów. Jest to szczególnie ważne w dobie internetu, gdzie opinie i rekomendacje użytkowników mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe innych.

Buzz marketing wykorzystuje emocjonalne i zaskakujące treści, które łatwo zyskują popularność w sieci, a tym samym naturalnie promują markę. Dzięki temu firmy są w stanie dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, często bez konieczności inwestowania dużych środków w tradycyjne formy reklamy. Buzz marketing opiera się na stworzeniu autentycznych i angażujących historii, które ludzie chętnie będą udostępniać i omawiać.

Rodzaje marketingu szeptanego

  • Casual Marketing – to subtelna metoda marketingu, która wykorzystuje nieformalne i codzienne rozmowy do promowania produktów lub usług. Tego typu marketing polega na naturalnym włączaniu informacji o produkcie lub marce w zwykłe dyskusje, bez bezpośredniego nacisku na sprzedaż. Celem jest stworzenie pozytywnych skojarzeń i zwiększenie świadomości marki w sposób nienachalny.
    Przykład: Pracownik sklepu z elektroniką, podczas spotkania ze znajomymi, dyskretnie wspomina o zaletach nowego modelu smartfona, podkreślając jego unikatowe funkcje, co wzbudza zainteresowanie wśród rozmówców.
  • Product Seeding – metoda ta polega na celowym dostarczaniu produktów do wybranych influencerów – influencer marketing – liderów opinii, czy osób znanych z mediów społecznościowych. Ci ludzie, poprzez testowanie i dzielenie się swoimi doświadczeniami, wpływają na swoich obserwatorów i wywierają na nich subtelny wpływ. Produkt “zasiewany” w ten sposób ma szansę na organiczne rozprzestrzenianie się poprzez rekomendacje i opinie. Przykład: Producent odzieży sportowej wysyła nową kolekcję ubrań do znanych sportowców i influencerów fitness, którzy następnie prezentują te produkty na swoich profilach społecznościowych, dzieląc się autentycznymi opiniami.
  • Community Marketing – koncentruje się na tworzeniu i pielęgnowaniu społeczności skupionej wokół marki lub produktu. Ten rodzaj marketingu polega na budowaniu relacji z konsumentami, angażowaniu ich w rozmowy, i zachęcaniu do tworzenia treści związanych z marką. Jest to strategia długoterminowa, która ma na celu stworzenie lojalnej bazy klientów i ambasadorów marki. Przykład: Producent gier planszowych tworzy dedykowane forum internetowe, gdzie miłośnicy gier mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, radami oraz strategiami gry, jednocześnie promując markę.
  • Trendsetting – wprowadzanie nowych trendów za pomocą liderów opinii i osób wpływowych. Trendsetterzy, czyli osoby, które mają duży wpływ na opinie i zachowania innych, prezentują nowe produkty, style czy idee, tworząc wokół nich zainteresowanie. Dzięki ich wpływowości nowe trendy szybko rozprzestrzeniają się wśród szerszej publiczności. Przykład: Znana osobowość medialna nosi ubrania od nowego projektanta mody podczas ważnych wydarzeń branżowych, co przyczynia się do wzrostu zainteresowania tą marką i ustanawia nowe trendy w modzie.
  • Brand Blogging – to prowadzenie blogów przez marki, które mają na celu subtelne promowanie swoich produktów lub usług. Blogi te często zawierają wartościową, interesującą treść, która przyciąga czytelników i jednocześnie subtelnie promuje markę. Jest to sposób na budowanie relacji z klientami i potencjalnymi klientami poprzez dostarczanie im wartościowych informacji. Przykład: Firma produkująca ekologiczne kosmetyki prowadzi bloga, na którym publikuje artykuły na temat zdrowego stylu życia i naturalnej pielęgnacji, co subtelnie promuje jej produkty.
  • Cause Marketing – łączy promocję produktów lub usług z wsparciem ważnych społecznie celów lub przyczyn. Firmy współpracują z organizacjami non-profit lub angażują się w kampanie społeczne, co pozwala na budowanie pozytywnego wizerunku marki i jednocześnie przyczynianie się do dobra ogólnego. Przykład: Firma obuwnicza współpracuje z organizacją ekologiczną, przekazując procent ze sprzedaży na ochronę lasów deszczowych, co wzmacnia pozytywny wizerunek marki i świadomość ekologiczną.
  • Evangelist Marketing – polega na zachęcaniu najbardziej zadowolonych klientów do dzielenia się swoimi pozytywnymi doświadczeniami z marką. Klienci stają się wówczas “ewangelistami” marki, spontanicznie polecając produkty lub usługi w swoich sieciach społecznych i osobistych. Jest to potężna forma marketingu, ponieważ opiera się na autentycznych rekomendacjach. Przykład: Producent samochodów elektrycznych organizuje spotkania z właścicielami ich pojazdów, zachęcając ich do dzielenia się pozytywnymi doświadczeniami i opinią na temat samochodów w mediach społecznościowych.
  • Marketing Wirusowy – to strategia mająca na celu stworzenie treści (np. wideo, grafiki, artykułów), które ze względu na swoją unikalność, humor, wartość informacyjną lub emocjonalny przekaz, stają się bardzo popularne i są szeroko udostępniane w sieci. Celem jest wywołanie “efektu wirusa”, gdzie treść rozprzestrzenia się szybko i szeroko wśród różnych grup odbiorców. Przykład: Producent napojów energetycznych tworzy dynamiczny film reklamowy z udziałem znanych sportowców, który zyskuje szeroką popularność w mediach społecznościowych dzięki swojej ekscytującej treści i wysokiej jakości produkcji.

Zobacz też:

Czy wom marketing jest skuteczny?

WOM marketing, czyli marketing oparty na rekomendacjach, jest uznawany za jedną z najbardziej efektywnych metod promocji. W dzisiejszym zasobnym w informacje świecie, konsumenci często polegają na opiniach innych przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Zadowoleni klienci, którzy polecają produkty lub usługi w swoich sieciach społecznościowych, mają duży wpływ na budowanie pozytywnego wizerunku marki.

Skuteczność WOM marketingu wynika również z faktu, że jest on percepcjowany jako bardziej autentyczny i wiarygodny niż tradycyjne formy reklamy. Kiedy rekomendacje pochodzą od rzeczywistych użytkowników produktu, potencjalni klienci traktują je jako bardziej rzetelne i przekonujące, co może przekładać się na zwiększenie sprzedaży i lojalności wobec marki.

Dlaczego warto zainwestować w marketing szeptany?

Inwestycja w marketing szeptany jest strategicznym posunięciem dla firm, które chcą zbudować trwałą i pozytywną reputację swojej marki. Ta forma marketingu umożliwia dotarcie do konsumentów w bardziej osobisty sposób, co jest szczególnie ważne w dobie cyfrowej przestrzeni, gdzie tradycyjne formy reklamy często są ignorowane lub odbierane jako nachalne. Ponadto, marketing szeptany jest kosztowo efektywny. W porównaniu do tradycyjnych kampanii reklamowych, marketing szeptany często wymaga mniejszych inwestycji, jednocześnie oferując wysoki zwrot z inwestycji dzięki budowaniu organicznego zasięgu i zaangażowania. Dzięki swojej subtelności i skupieniu na tworzeniu wartościowych relacji, marketing szeptany jest idealnym rozwiązaniem dla marek, które chcą zbudować silne i trwałe relacje z klientami.

logo agencji bez napisu

Napisał MIPSEO

Jestem freelancerem SEO, który pomaga klientom w osiągnięciu sukcesu w internecie. Moją misją jest zapewnienie profesjonalnej i kompleksowej obsługi w zakresie projektowania stron internetowych, tworzenia sklepów internetowych oraz prowadzenia kampanii SEO w sieci. Dzięki temu jestem w stanie zaoferować najwyższą jakość usług, dopasowaną do unikalnych potrzeb i wymagań każdego z moich klientów.

Chcesz się więcej dowiedzieć i skrozystać z moich usług?

Daj swojej codzienności nowy wymiar dzięki moim usługom! Niezależnie od tego, czy potrzebujesz rozwiązania pilnego problemu, czy też długofalowej strategii – jestem tutaj, by Ci pomóc. Moje doświadczenie oraz pasja do kreowania rozwiązań skrojonych na miarę Twoich potrzeb to klucz do sukcesu. Kliknij poniżej i rozpocznij już teraz!

Powiązane wpisy

Landing page – co to jest i jak stworzyć?

Landing page – co to jest i jak stworzyć?

Landing page stanowi istotne narzędzie w arsenale każdego marketera cyfrowego, umożliwiając efektywne dotarcie do wybranej grupy odbiorców i zachęcenie ich do konkretnych działań. Jest to miejsce, w którym precyzyjne przekazy marketingowe łączą się z atrakcyjnym...

czytaj dalej
Co to jest remarketing?

Co to jest remarketing?

Remarketing to zaawansowana strategia marketingu cyfrowego, mająca na celu ponowne dotarcie do użytkowników, którzy już wcześniej wykazali zainteresowanie produktem lub usługą poprzez odwiedzenie witryny internetowej. Dzięki tej technice, firmy mogą wyświetlać...

czytaj dalej