Przejdź do treści
Strona głównaBlog o marketingu i ITCo to jest WordPress, czyli popularny system do zarządzania treścią (CMS)?

Co to jest WordPress, czyli popularny system do zarządzania treścią (CMS)?

Zaczynając swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych, często zadajemy sobie pytanie: Co to jest WordPress? Odpowiedź jest prosta – to najbardziej popularny na świecie system zarządzania treścią (CMS), który ułatwia tworzenie i zarządzanie witrynami internetowymi. W tym wpisie omówimy podstawowe informacje dotyczące WordPressa, jak zacząć korzystać z tej platformy, jakie są jej zalety i wady, a także, dlaczego warto się nim zainteresować?

WordPress – co to jest?

co to jest cms wordpress

Co to jest CMS WordPress? To open-source’owy system zarządzania treścią (CMS), który swoje początki miał w 2003 roku jako platforma do blogowania. Z biegiem czasu ewoluował i obecnie jest wykorzystywany do tworzenia i zarządzania stronami internetowymi na różnych poziomach zaawansowania. Dzięki darmowej i szeroko dostępnej formule, strony na WordPress cieszą się ogromną popularnością.

WordPress to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko stworzyć własną stronę online bez potrzeby posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej. Co więcej, strony internetowe WordPress są łatwe w obsłudze, dzięki intuicyjnemu interfejsowi i bogatej ofercie szablonów oraz wtyczek.

Wśród licznych funkcji WordPress warto wymienić łatwą personalizację strony, modernizację stron internetowych, integrację z mediami społecznościowymi oraz responsywność, dzięki której strony internetowe WordPress są dostosowane do wyświetlania na różnych urządzeniach.

Zobacz: Jak zaktualizować PHP w WordPress?

Do czego służy WordPress?

CMS WordPress, czyli system zarządzania treścią, służy do tworzenia różnorodnych stron internetowych – od prostych blogów, przez strony firmowe, aż po sklepy online. Dzięki setkom tysięcy darmowych i płatnych wtyczek oraz szablonów, strony WordPress mogą być łatwo dostosowywane do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Strona na WordPress umożliwia tworzenie i zarządzanie treścią, jak również zarządzanie komentarzami, mediów czy dodatkowych funkcji za pomocą jednego intuicyjnego interfejsu.

WordPress online to doskonałe narzędzie dla tych, którzy chcą tworzyć i zarządzać stronami internetowymi WordPress bez konieczności korzystania z własnych serwerów czy zasobów technicznych. Dzięki temu systemowi zarządzania treścią, tworzenie i edycja stron internetowych staje się szybkie, proste i przyjemne.

Strony internetowe WordPress są wybierane przez użytkowników na całym świecie, ponieważ oferują szeroką gamę funkcji i możliwości dostosowania. Wśród nich warto wymienić zarówno te podstawowe, jak i bardziej zaawansowane. Podstawowe funkcje WordPressa obejmują zarządzanie treścią tekstową i multimedialną, kontrolę wyglądu strony za pomocą szablonów oraz możliwość rozbudowy funkcjonalności za pomocą wtyczek. Zaawansowane opcje to m.in. możliwość tworzenia sklepów internetowych, integracja z mediami społecznościowymi czy obsługa różnych wersji językowych strony.

Zobacz: Co to jest przekierowanie 301?

Wady i zalety platformy WordPress

Zalety korzystania z CMS WordPress Wady korzystania z CMS WordPress

→ Dostępność – CMS WordPress jest darmowy i łatwo dostępny dla każdego, kto chce stworzyć własną stronę internetową.
→ Łatwość użycia – System zarządzania treścią jest przyjazny dla początkujących użytkowników, a dzięki szerokiemu wsparciu społeczności, łatwo można znaleźć pomoc w przypadku problemów.
→ Elastyczność – Dzięki wtyczkom i szablonom, strony internetowe WordPress mogą być dostosowane do praktycznie każdej potrzeby.
→ Optymalizacja SEO – WordPress oferuje wiele narzędzi i wtyczek wspierających optymalizację SEO, co jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w Internecie.

→ Jako najpopularniejsza platforma CMS, strony WordPress są często celem ataków hakerskich. Wymaga to odpowiedniej konfiguracji i aktualizacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa strony.
→ Strona na WordPress może być czasami wolniejsza od innych rozwiązań, zwłaszcza jeśli jest obciążona zbyt dużą ilością wtyczek czy nieoptymalizowanymi obrazami.

Jak zacząć przygodę z WordPressem?

Rozpoczynając przygodę z WordPressem, warto wiedzieć, jak zacząć korzystać z tego popularnego CMS-a, czyli systemu zarządzania treścią. Oto kilka prostych kroków, które pozwolą Ci stworzyć swoją własną stronę na WordPress:

 1. Rejestracja domeny – wybierz i zarejestruj nazwę domeny dla swojej strony internetowej.
 2. Wybór hostingu – zdecyduj się na odpowiedniego dostawcę hostingu, który oferuje instalację WordPressa online. Wiele firm hostingowych oferuje specjalne plany optymalizowane pod kątem CMS WordPress. Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się, jaki hosting wybrać, to przeczytaj mój artykuł.
 3. Instalacja WordPressa – skorzystaj z automatycznej instalacji WordPress oferowanej przez twojego dostawcę hostingu lub zainstaluj go ręcznie.
 4. Konfiguracja strony – zaloguj się do panelu administracyjnego WordPressa (tzw. “Dashboard”) i skonfiguruj ustawienia strony internetowej WordPress, takie jak tytuł, opis, język czy strefę czasową.
 5. Wybór motywu – wybierz odpowiedni szablon (motyw) dla swojej strony na WordPress, który będzie odpowiadał jej tematyce i wyglądowi. Możesz wybierać spośród darmowych i płatnych motywów dostępnych w katalogu WordPressa.
 6. Instalacja wtyczek – zainstaluj niezbędne wtyczki, które rozszerzą WordPress funkcje i pozwolą Ci tworzyć atrakcyjne strony internetowe WordPress. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością wtyczek, gdyż może to wpłynąć na wydajność strony.
 7. Tworzenie treści – rozpocznij tworzenie i publikowanie treści na swojej stronie na WordPress, pamiętając o najważniejszych i najlepszych praktykach dotyczących pozycjonowania stron, aby przyciągnąć ruch na stronę.

Jeśli po przeczytaniu powyższych kroków nadal nie jesteś pewien, jak samodzielnie stworzyć stronę internetową, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalisty. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na tworzeniu treści, a specjalista zajmie się technicznymi aspektami. Współpraca z ekspertem w dziedzinie tworzenia stron internetowych może przynieść znaczne korzyści, takie jak lepsza optymalizacja SEO, atrakcyjniejszy design czy szybsza i stabilniejsza praca strony.

Zobacz: Jak założyć sklep internetowy w kilku krokach?

Dlaczego warto korzystać z CMS WordPress?

Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać CMS WordPress jako platformę do tworzenia stron internetowych:

 1. Wsparcie społeczności – ogromna społeczność użytkowników systemu zarządzania treścią WordPress sprawia, że łatwo można znaleźć pomoc, porady i wskazówki dotyczące zarówno podstawowych, jak i zaawansowanych aspektów tworzenia stron WordPress.
 2. Regularne aktualizacje – WordPress online jest regularnie aktualizowany, co zapewnia poprawę funkcji, wydajności oraz bezpieczeństwa strony na WordPress.
 3. Skalowalność – platforma umożliwia tworzenie prostych stron jednostronicowych, ale także zaawansowanych witryn o szerokim zakresie funkcji i możliwości. Strony internetowe WordPress mogą być skalowane zgodnie z rosnącymi potrzebami.
 4. Dostosowywanie – dzięki ogromnemu wyborowi motywów i wtyczek, można dostosować swoją stronę na WordPress do własnych potrzeb i preferencji, korzystając z bogactwa dostępnych funkcji WordPress.
 5. Koszt – biorąc pod uwagę, że WordPress jest darmowy, a także dostępne są liczne darmowe motywy i wtyczki, tworzenie strony internetowej na tej platformie może być stosunkowo tanie.
Zobacz: Jak zainstalować WordPress? Poradnik krok po kroku