538-433-701

kontakt@mipseo.pl

Strona głowna $ Marketing $ CTA (Call to action) – co to jest? Przykłady wezwania do działania

CTA (Call to action) – co to jest? Przykłady wezwania do działania

utworzone przez MIPSEO | maj 16, 2024 | Marketing, SEO

Obraz ukazuje napis CTA, czyli call to action - wezwanie do działania

CTA (Call to Action) to jeden z najważniejszych elementów w strategii marketingowej, mający na celu skłonienie użytkownika do podjęcia określonej akcji. W każdej kampanii marketingowej, niezależnie od kanału komunikacji, dobrze zaprojektowane wezwania do działania mogą znacząco wpłynąć na wskaźniki konwersji i zaangażowanie użytkowników. W niniejszym artykule szczegółowo omówimy, czym jest CTA, gdzie należy je stosować oraz jak tworzyć skuteczne wezwania do działania, które przyciągną uwagę i zachęcą podjęcia pożądanej akcji.

Co to jest CTA i co oznacza skrót – definicja

CTA, czyli Call to Action, to skuteczene wezwanie do działania stosowane w marketingu internetowym. Jest to element, który ma na celu skłonić potencjalnego klienta do podjęcia określonego działania, na przykład kliknięcia w link, zapisania się na newsletter czy dokonania zakupu. Skuteczność CTA opiera się na jego widoczności, atrakcyjności oraz jasności przekazu, gdzie wzrost współczynnika konwersji ma kluczowe znaczenie. W przyciskach CTA powinny być wyraźnie widoczne, umieszczone above the fold, wyróżniać się na tle strony internetowej oraz zawierać jasny komunikat, co użytkownik zyska po podjęciu określonej czynności. Treści CTA muszą być dostosowane do grupy docelowej, aby skutecznie zachęcić użytkowników do działania. Dobre praktyki w tworzeniu CTA na landing page obejmują umieszczanie CTA w strategicznych miejscach oraz stosowanie przyciągających wzrok kolorów i zwięzłych treści.

Gdzie należy stosować call to action?

E-commerce – sklepy internetowe

Stosowanie odpowiedniego i skutecznego CTA w sklepie internetowym może znacząco poprawić współczynnik konwersji. W e-commerce CTA występuje najczęściej w formie przycisków, które mówią użytkownikowi, co ma zrobić, gdzie kliknąć i co kupić. Call to action pozwala prowadzić konsumenta przez kolejne etapy procesu zakupowego, podtrzymując jego zaangażowanie i maksymalnie ułatwiając dokonanie transakcji przez odpowiednio dopasowane komunikaty.

Zobacz również: projektowanie sklepów internetowych

Strony internetowe firmowe lub blogowe

Na stronach firmowych i blogach CTA (wezwanie do działania) pełnią różnorodne funkcje, wspierając cele biznesowe i informacyjne. Stosowanie call to action na stronach internetowych pomaga w skutecznej komunikacji z użytkownikami, zachęcając ich do podjęcia pożądanych działań. Przycisk CTA”Skontaktuj się z nami” umożliwia szybkie nawiązanie kontaktu z firmą, co jest kluczowe dla budowania relacji z klientami. Link “Dowiedz się więcej” kieruje użytkowników do dodatkowych informacji, pomagając w edukacji i przekazywaniu wiedzy o produktach lub usługach.

Zobacz też: projektowanie stron internetowych

Reklamy internetowe

Dobre CTA w reklamach internetowych są niezbędne do skłonienia użytkowników do kliknięcia i podjęcia dalszych działań. W reklamach internetowych skuteczne CTA mogą znacząco zwiększyć efektywność kampanii reklamowych. Przycisk “Kup teraz” zachęca do natychmiastowego zakupu, przyciągając uwagę i skłaniając do działania. Link “Sprawdź ofertę” przekierowuje do strony internetowej docelowej (tzw. landing page) z pełną ofertą produktu lub usługi, co pomaga w dostarczeniu dodatkowych informacji i zwiększeniu zainteresowania ofertą.

E-mail marketing

W kampaniach e-mailowych skuteczne CTA odgrywają kluczową rolę w angażowaniu odbiorców i zachęcaniu ich do podjęcia konkretnej akcji. Skuteczne CTA w e-mail marketingu pomagają zwiększyć wskaźnik otwarć oraz klikalność wiadomości. Przycisk “Otwórz teraz” przyciąga uwagę odbiorców, skutecznie zachęcając ich do zapoznania się z treścią wiadomości, co zwiększa wskaźnik otwarć e-maili. Link “Zapisz się na webinar” może skutecznie zachęcić użytkownika do rejestracji na wydarzenie online, co może prowadzić do większego zaangażowania i uczestnictwa w organizowanych wydarzeniach.

SEO – meta description

Meta description to krótkie opisy stron internetowych, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania. Zawieranie CTA w meta description może znacząco zwiększyć CTR (Click-Through Rate), zachęcając użytkowników do kliknięcia w wynik wyszukiwania. Stosowanie CTA w meta description jest kluczowe dla przyciągania użytkowników z wyników wyszukiwania. Tekst “Zobacz więcej na naszej stronie” zachęca do kliknięcia w wynik wyszukiwania, przyciągając uwagę i zwiększając szanse na odwiedzenie strony.

Dowiedz się więcej: pozycjonowanie stron internetowych

Content marketing

W artykułach i treściach na blogach CTA, czyli wezwanie do działania pomagają w zwiększeniu zaangażowania użytkowników i przekierowywaniu ich do dalszych działań. CTA w content marketingu są kluczowe dla kierowania ruchu do wartościowych zasobów i zwiększania interakcji użytkowników z treściami. Przyciski CTA typu “Pobierz e-book” zachęcają użytkownika do pobrania darmowego materiału, co może prowadzić do pozyskania leadów i budowania relacji z odbiorcami. Link “Czytaj dalej” prowadzi do pełnej wersji artykułu, co pomaga w utrzymaniu zaangażowania użytkowników i dostarczaniu im dodatkowych informacji.

Dobre praktyki CTA, czyli jak je skutecznie tworzyć i wezwać użytkownika do działania?

Przycisk CTA

Wyrazistość i zwięzłość przycisków call to action są kluczowe dla ich skuteczności. Przycisk CTA powinien być widoczny i łatwo zauważalny, aby przyciągał uwagę użytkownika i zachęcał do kliknięcia. Ważne jest, aby tekst na przycisku był krótki i konkretny, na przykład “Kup teraz” czy “Zapisz się”. Krótki tekst ułatwia szybkie zrozumienie działania, do którego użytkownik jest zachęcany, co zwiększa szanse na konwersję.

Kolorystyka przy stosowaniu CTA

Kolorystyka przycisku CTA odgrywa istotną rolę w jego widoczności i skuteczności. Kolor przycisku powinien kontrastować z tłem pozostałych elementów strony, aby przyciągać uwagę i skłonić użytkowników do określonego działania. Na przykład, na jasnym tle dobrze sprawdzają się przyciski CTA w ciemniejszych kolorach i odwrotnie (odpowiedni kontrast). Dodatkowo, kolory zachęcające do działania, takie jak zielony dla akcji pozytywnych i czerwony dla pilnych działań, mogą zwiększyć efektywność call to action poprzez wzbudzenie odpowiednich emocji i konkretnej reakcji użytkowników. Tworzenie CTA z odpowiednią kolorystyką jest kluczowe dla ich skuteczności.

Położenie CTA na ekranie

Położenie call to action na stronie internetowej ma duże znaczenie dla jego widoczności i skuteczności. Przycisk CTA powinien być umieszczony w miejscach, gdzie wzrok użytkownika na pewno go zauważy, na przykład above the fold, czyli w widocznej części ekranu bez konieczności scrollowania. Takie umiejscowienie zachęca użytkowników do wykonania konkretnej akcji już na pierwszy rzut oka. W długich treściach warto umieścić CTA wielokrotnie, aby użytkownik miał kilka okazji do podjęcia działania w miarę jak przegląda stronę. To podejście zwiększa szanse na generowanie leadów poprzez skuteczne zachęcanie do interakcji na różnych etapach przeglądania treści.

Przekaz CTA

Jasność komunikatu w CTA ma ogromne znaczenie dla jego skuteczności. Użytkownik musi dokładnie wiedzieć, co się stanie po kliknięciu w przycisk, baner reklamowy lub wypełnieniu formularza kontaktowego. Na przykład, tekst “Pobierz teraz i zyskaj darmowy dostęp” jasno wskazuje, co użytkownik otrzyma i jakie będą korzyści z podjęcia działania. Klarowny i konkretny przekaz zwiększa zaufanie użytkowników i skłania ich do działania, co może bezpośrednio zwiększyć sprzedaż i zachęcić do zakupu produktu.

Kompatybilność CTA na urządzeniach

Responsywność przycisków call to action jest niezbędna, aby były one skuteczne na różnych urządzeniach, zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Przycisk call to action musi dobrze wyglądać i działać na wszystkich ekranach, co oznacza, że jego rozmiar przycisku i układ powinny być dostosowane do różnych urządzeń. W formie przycisku ważne jest, aby był on widoczny na pierwszym ekranie i wyróżniał się na tle pozostałych elementów strony. Przyciski powinny być łatwe do kliknięcia również na małych ekranach, co zwiększa ich użyteczność i skuteczność w skłanianiu użytkowników do wykonania określonej akcji.

Analiza skuteczności za pomocą analityki internetowej

Monitorowanie skuteczności CTA (wezwania do działania) za pomocą analityki internetowej jest kluczowe dla optymalizacji strategii marketingowej. Śledzenie wskaźnika klikalności (CTR) oraz współczynnika konwersji pozwala ocenić, jak dobrze działa dany call to action na stronie docelowej i jakie ma wyniki. Dodatkowo, przeprowadzanie A/B testów różnych wersji CTA na stronie internetowej pozwala na wybór najbardziej efektywnej wersji. Testowanie różnych tekstów, kolorów i położeń przycisków call to action umożliwia optymalizację i zwiększenie skuteczności kampanii marketingowych.

Przykłady CTA (call to action)

Stosowanie odpowiednich CTA może znacząco wpłynąć na zaangażowanie użytkowników oraz konwersje na stronie. Aby stworzyć skuteczne CTA (wezwanie do działania), należy pamiętać, że dobrze skonstruowane wezwania do działania są kluczowym elementem strategii marketingowej. Przyciski CTA jasno komunikują potencjalnym klientom, co mają zrobić i jakie korzyści mogą uzyskać. Treści CTA mogą być formułowane w różnych osobach oraz zawierać różne elementy zachęcające do działania. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów skutecznych CTA zachęcających, które można zastosować w różnych sytuacjach.

CTA w pierwszej i drugiej osobie

W pierwszej osobie liczby pojedynczej:

 • “Chcę to teraz”
 • “Zapisuję się na webinar”

W drugiej osobie liczby pojedynczej:

 • “Zarejestruj się teraz”
 • “Odbierz swoją zniżkę”

CTA zawierające korzyści

 • “Dołącz teraz i zyskaj 10% rabatu”: zachęca użytkownika do natychmiastowego działania poprzez oferowanie korzyści.
 • “Pobierz e-book za darmo”: jasno wskazuje, co użytkownik otrzyma po kliknięciu.

Podsumowując, dobrze przemyślane i odpowiednio sformułowane CTA są nieodzownym elementem skutecznej strategii marketingowej. Właściwie dobrane wezwania do działania mogą znacznie zwiększyć zaangażowanie użytkowników i konwersje na stronie. Pamiętaj, aby call to action były widoczne, jasne, zawierały konkretne korzyści dla użytkownika oraz dobrze zoptymalizowane pod kątem CLS Core Web Vitals, co z pewnością przyczyni się do osiągnięcia lepszych wyników marketingowych.

  Może zainteresuje Cię usługi pozycjonowania stron internetowych?

  logo agencji bez napisu

  Napisał MIPSEO

  Jestem freelancerem SEO, który posiada własną agencję SEO, która pomaga klientom w osiągnięciu sukcesu w internecie. Moją misją jest zapewnienie profesjonalnej i kompleksowej obsługi w zakresie projektowania stron internetowych, tworzenia sklepów internetowych oraz prowadzenia kampanii SEO w sieci. Dzięki temu jestem w stanie zaoferować najwyższą jakość usług, dopasowaną do unikalnych potrzeb i wymagań każdego z moich klientów.

  Chcesz się więcej dowiedzieć i skrozystać z moich usług?

  Daj swojej codzienności nowy wymiar dzięki moim usługom! Niezależnie od tego, czy potrzebujesz rozwiązania pilnego problemu, czy też długofalowej strategii – jestem tutaj, by Ci pomóc. Moje doświadczenie oraz pasja do kreowania rozwiązań skrojonych na miarę Twoich potrzeb to klucz do sukcesu. Kliknij poniżej i rozpocznij już teraz!

  Powiązane wpisy

  Co to jest meta tag title i co trzeba o nim wiedzieć?

  Co to jest meta tag title i co trzeba o nim wiedzieć?

  Meta tag title jest jednym z najważniejszych elementów optymalizacji SEO, który wpływa na widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Jego rola nie ogranicza się jedynie do prezentowania nazwy strony, ale również do zwiększenia współczynnika klikalności (CTR) oraz...

  czytaj dalej
  Co jest Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa?

  Co jest Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa?

  Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa, to kluczowy element każdej strony internetowej, od blogów na WordPressie po sklepy e-commerce. Nie tylko ułatwiają nawigację i poprawiają doświadczenia użytkownika (UX), ale także znacząco wspierają SEO poprzez lepsze...

  czytaj dalej
  Landing page – co to jest i jak stworzyć?

  Landing page – co to jest i jak stworzyć?

  Landing page stanowi istotne narzędzie w arsenale każdego marketera cyfrowego, umożliwiając efektywne dotarcie do wybranej grupy odbiorców i zachęcenie ich do konkretnych działań. Jest to miejsce, w którym precyzyjne przekazy marketingowe łączą się z atrakcyjnym...

  czytaj dalej