538-433-701

kontakt@mipseo.pl

Strona głowna $ IT $ Jaki hosting wybrać pod własną domenę, czyli co warto wiedzieć na samym początku?

Jaki hosting wybrać pod własną domenę, czyli co warto wiedzieć na samym początku?

utworzone przez MIPSEO | mar 19, 2023 | IT

dlaczego odpowiedni wybór hostingu jest taki ważny dla strony internetowej
Jaki hosting wybrać – te pytanie zawsze sobie zadajemy, kiedy chcemy na dobrym serwerze stronę internetową. Wybór odpowiedniego hostingu dla Twojej strony internetowej jest kluczowy dla jej funkcjonalności i dostępności w sieci. Istnieje wiele opcji do wyboru, a każda z nich ma swoje zalety i wady. W tym artykule omówię, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze hostingu oraz jakie opcje mogą być najlepsze dla Twojego biznesu lub projektu internetowego.

Jaki hosting wybrać, czyli czym się kierować przy wyborze?

Wybór hostingu wcale nie jest oczywisty, ponieważ należy zapoznać się z szeregiem usług, które oferuje dany hosting. Ważne jest, które usługi są nam przydatne, a które nie. Usługi hostingowe, będące kluczowym elementem dla funkcjonowania stron internetowych, oferują różnorodne opcje w zależności od potrzeb i wymagań użytkowników.

Rodzaje hostingu

Hosting współdzielony stanowi najbardziej ekonomiczną propozycję wśród dostępnych rozwiązań hostingowych, dedykowaną szczególnie dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie internetu. W ramach tego rozwiązania, wiele stron www dzieli między sobą zasoby jednego fizycznego serwera, takie jak przestrzeń dyskowa, transfer danych, pamięć RAM oraz moc obliczeniową procesora. Choć hosting współdzielony jest przystępny i łatwy w zarządzaniu, może okazać się mniej wydajny i stabilny w porównaniu do innych, bardziej zaawansowanych opcji hostingu.

Serwer wirtualny (VPS, Virtual Private Server) znajduje się w środku spektrum opcji hostingu, stanowiąc złoty środek między współdzielonym a dedykowanym hostingiem. Oferuje on większą kontrolę nad zasobami, dzięki możliwości tworzenia niezależnych wirtualnych serwerów na jednej maszynie fizycznej. Każdy z tych serwerów działa autonomicznie i posiada dedykowany dla siebie zestaw zasobów, co przekłada się na lepszą wydajność i niezawodność stron WWW w porównaniu do rozwiązań bazujących na hostingu współdzielonym. Jest to opcja szczególnie atrakcyjna dla tych, którzy potrzebują większej elastyczności w zarządzaniu zasobami serwera, ale nie są gotowi na inwestycję w serwer dedykowany.

Serwery dedykowane reprezentują szczyt oferty w zakresie usług hostingowych, zapewniając maksymalną wydajność i elastyczność. W tym modelu użytkownik otrzymuje do swojej dyspozycji cały fizyczny serwer, co oznacza wyłączny dostęp do wszystkich jego zasobów. Taka konfiguracja jest idealna dla dużych, wymagających witryn internetowych oraz aplikacji, które potrzebują ogromnych ilości zasobów oraz wysokiej stabilności działania. Hosting stron WWW na serwerach dedykowanych jest zatem rekomendowany dla zaawansowanych projektów internetowych, gdzie priorytetem jest niezawodność, bezpieczeństwo i możliwość pełnej personalizacji środowiska serwerowego.

Wydajność i szybkość – aspekt techniczny hostingu

Wybierając hosting dla swojej strony internetowej, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych aspektów, które bezpośrednio wpływają na wydajność i stabilność witryny. Oferta hostingu powinna być dopasowana do specyficznych potrzeb projektu, a elastyczny web hosting może okazać się odpowiednim rozwiązaniem dla tych, którzy szukają skrojonej na miarę usługi.

Jednym z najważniejszych elementów jest procesor, zwłaszcza w kontekście serwerów dedykowanych. Procesor o wysokiej ilości rdzeni i częstotliwości taktowania jest zdolny do obsługi większej liczby żądań, co przekłada się na szybszą i bardziej płynną pracę strony internetowej. Wysokowydajny hosting, wyposażony w potężne procesory, jest w stanie zapewnić niezbędną moc obliczeniową dla wymagających aplikacji i dużego ruchu na witrynie.

Pamięć RAM odgrywa kluczową rolę w sprawności funkcjonowania serwisów internetowych, ponieważ jest bezpośrednio związana z szybkością przetwarzania żądań. Dobry hosting www oferuje plany z rozbudowaną ilością pamięci RAM, co umożliwia efektywne zarządzanie wieloma zadaniami równocześnie, znacząco poprawiając wydajność serwisu.

Przestrzeń dyskowa jest kolejnym ważnym elementem, szczególnie dla serwerów współdzielonych i VPS, gdzie zasoby są podzielone między różne strony internetowe. Wybierając hosting, należy zwrócić uwagę na oferty z odpowiednią ilością miejsca na dysku, najlepiej na szybkich dyskach SSD, które oferują znacznie szybszy dostęp do danych niż tradycyjne dyski HDD. Przestrzeń dyskowa musi być wystarczająca do przechowywania wszystkich plików witryny oraz baz danych MySQL, co jest niezbędne dla płynnego działania strony i aplikacji.

Transfer danych to kolejny istotny parametr, który określa maksymalną ilość danych przesyłanych między serwerem a użytkownikami w danym okresie rozliczeniowym. Wybierając hosting, warto postawić na opcje z generycznym limitem transferu danych lub bez ograniczeń, aby zapewnić użytkownikom ciągły dostęp do treści bez ryzyka przekroczenia dostępnego limitu.

Lokalizacja serwera ma znaczący wpływ na szybkość ładowania strony. Optując za hostingiem, którego centra danych znajdują się jak najbliżej geograficznej lokalizacji docelowej grupy odbiorców, można znacząco skrócić czas ładowania witryny, co jest kluczowe dla optymalizacji doświadczenia użytkowników i pozycjonowania w wyszukiwarkach.

Bezpieczeństwo hostingu

W obliczu rosnącej liczby zagrożeń cybernetycznych, zapewnienie bezpieczeństwa strony internetowej staje się priorytetem dla właścicieli stron i sklepów internetowych. Wybór wydajnego serwera oraz zaawansowanych usług hostingowych jest kluczowy w ochronie przed różnorodnymi atakami, w tym przed coraz częstszymi atakami DDoS (Distributed Denial of Service). Ataki te mogą dotknąć zarówno serwery współdzielone, jak i dedykowane, jednak serwery dedykowane, dzięki swoim zasobom i wydajności, oferują lepszą ochronę i są w stanie skuteczniej minimalizować skutki takich ataków. Firmy hostingowe często proponują dodatkowe rozwiązania, takie jak ochrona DDoS z wykorzystaniem sieci CDN (Content Delivery Network), które dodatkowo przyczyniają się do zwiększenia odporności strony na przeciążenia i potencjalne dłuższe przestoje.

Ochrona przed malware, czyli złośliwym oprogramowaniem, to kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy usług hostingowych. Złośliwe oprogramowanie jest zaprojektowane tak, by uszkodzić lub przejąć kontrolę nad Twoją stroną internetową. Wybierając dostawcę usług hostingowych, warto upewnić się, że oferuje on kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony przed malware, w tym skanowanie antywirusowe i oprogramowanie do wykrywania złośliwego oprogramowania. Tego rodzaju zabezpieczenia są niezbędne, aby zapewnić, że strona działa sprawnie i jest chroniona przed potencjalnymi zagrożeniami.

Nie mniej ważna jest ochrona przed atakami SQL Injection, które polegają na nieautoryzowanym wprowadzaniu kodu SQL do formularzy na stronie w celu uzyskania dostępu do bazy danych. Dobry hosting www powinien zapewniać ochronę przed tego typu atakami, chroniąc wrażliwe dane przed nieuprawnionym dostępem.

Regularne tworzenie kopii zapasowych danych stanowi fundamentalny element strategii ochrony strony przed awariami serwera i innymi nieprzewidzianymi sytuacjami. Wybór usług hostingowych, które oferują automatyczne backupy, pozwala na szybką reakcję i minimalizację ryzyka utraty cennych danych. To kluczowe zabezpieczenie, pozwalające zachować ciągłość działania strony nawet w przypadku nieoczekiwanych problemów technicznych.

Certyfikat SSL, zapewniający szyfrowanie danych przesyłanych między użytkownikami a stroną internetową, jest kolejnym niezbędnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo online. Różnorodność certyfikatów SSL, oferowanych przez takie organizacje jak Symantec, Comodo, czy GlobalSign, umożliwia dopasowanie poziomu ochrony do potrzeb strony. Warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj certyfikatu, wybierając między certyfikatami domeny, certyfikatami organizacji, a certyfikatami rozszerzonej weryfikacji (EV), które zapewniają najwyższy poziom zaufania i bezpieczeństwa.

Podsumowując, wybór odpowiedniego dostawcy usług hostingowych, który oferuje wydajnego serwera, zaawansowane zabezpieczenia oraz dodatkowe funkcje, takie jak konta FTP dla łatwiejszego zarządzania plikami, jest kluczowy dla zapewnienia, że strona internetowa lub sklep online działa sprawnie, jest bezpieczny i odporny na potencjalne ataki oraz awarie.

Wsparcie techniczne – support hostingu

Podczas podejmowania decyzji, który hosting wybrać, kluczowe jest zwrócenie uwagi na poziom wsparcia technicznego, który oferuje dana firma hostingowa. Najlepsze firmy hostingowe gwarantują swoim klientom dostęp do wsparcia technicznego na wysokim poziomie, dostępnego 24/7 przez różnorodne kanały komunikacji, takie jak telefon, czat online oraz e-mail. Takie wszechstronne podejście zapewnia możliwość szybkiego kontaktu i uzyskania pomocy w każdej sytuacji, co jest niezwykle ważne w przypadku wystąpienia ewentualnych problemów związanych z działaniem strony internetowej.

Ponadto, warto poszukać hostingu, który oferuje bogate zasoby materiałów edukacyjnych, w tym szczegółowe tutoriale i obszerną sekcję FAQ. Dostęp do takich zasobów może być nieoceniony w początkowych etapach zarządzania stroną internetową, gdyż umożliwia samodzielne rozwiązywanie wielu kwestii technicznych, bez konieczności bezpośredniego kontaktu z supportem. Kompetentny i przyjazny support, który potrafi skutecznie doradzić i pomóc w każdej sytuacji, znacznie ułatwia zarządzanie stroną i pozwala na szybsze reagowanie na pojawiające się wyzwania.

Kiedy decydujesz się kupić hosting, upewnij się także, że wybrana firma oferuje kompleksowe usługi dodatkowe, takie jak regularne tworzenie kopii zapasowych, które są niezbędne dla bezpieczeństwa Twoich danych. Kopie zapasowe przechowywane na zewnętrznych serwerach mogą okazać się ratunkiem w przypadku awarii czy ataków hakerskich. Równie ważna jest możliwość łatwej migracji strony – najlepsze firmy hostingowe często oferują darmową migrację, co jest kluczowe, gdy planujesz przeniesienie strony na lepszy serwer. Taka usługa zapewnia płynne i bezproblemowe przejście, minimalizując ryzyko przestojów i utraty danych.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na charakterystyki techniczne oferowane przez hosting, takie jak dostępne miejsca na serwerze, co ma bezpośredni wpływ na szybkość strony oraz możliwości jej rozbudowy w przyszłości. Dobrze zaprojektowany i intuicyjny panel administracyjny znacznie ułatwi zarządzanie hostingiem, domenami i skrzynkami e-mail, co dla wielu użytkowników ma kluczowe znaczenie.

Wybierając hosting, należy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością oferowanych usług, poziomem wsparcia technicznego oraz dodatkowymi opcjami, które mogą ułatwić zarządzanie stroną i zapewnić jej stabilność oraz bezpieczeństwo na wysokim poziomie.

Ceny i umowy hostingu

Przy poszukiwaniu idealnego dostawcy usług hostingowych, kluczowe jest dokładne porównanie ofert różnych firm, z uwzględnieniem wszystkich potencjalnych kosztów. Ceny hostingu mogą różnić się znacząco między firmami, a atrakcyjna na pierwszy rzut oka oferta może kryć dodatkowe opłaty, które nie są widoczne na wstępie. Istotne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na ceny rejestracji i odnowienia domen, opłaty za dodatkowe usługi oraz opcje, a także dokładnie zapoznać się z warunkami umowy – w tym z okresem wypowiedzenia i możliwością zwrotu pieniędzy.

Koszty związane z hostingiem stron są zależne od wybranego typu hostingu oraz od zakresu wykupionych zasobów, takich jak przestrzeń dyskowa, dostępny transfer danych, liczba obsługiwanych domen, czy dostęp do baz danych. Warto mieć na uwadze, że tani hosting może być kuszący, ale zazwyczaj wyższe koszty są uzasadnione lepszymi parametrami technicznymi, co przekłada się na szybszą i stabilniejszą pracę serwisu, a także na większą elastyczność w dostosowaniu usług do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Znalezienie dostawcy oferującego dobry stosunek ceny do jakości jest kluczowe. Ceny hostingu w Polsce zaczynają się już od kulkudziesięciu złoty, jednak najtańszy pakiet nie zawsze musi oznaczać najlepszy wybór. Firmy hostingowe często oferują różne pakiety, dostosowane do różnych potrzeb i budżetów, dlatego ważne jest, aby dokładnie przeanalizować, co jest zawarte w poszczególnych planach i jakie są długoterminowe koszty związane z ich użytkowaniem.

Podczas wyboru hostingu, warto również zwrócić uwagę na możliwość elastycznego dostosowania planu – czy firma oferuje możliwość łatwego upgrade’u pakietu lub zmiany na inny, lepiej dopasowany do zmieniających się potrzeb? Atrakcyjna cena domeny oraz możliwość korzystania z promocji i zniżek na start mogą również być decydującymi czynnikami przy wyborze dostawcy usług hostingowych.

Podsumowując, kluczowe jest, aby przed podjęciem decyzji o zakupie hostingu, dokładnie zapoznać się z ofertą i cenami proponowanymi przez najlepsze firmy hostingowe w Polsce, biorąc pod uwagę nie tylko cenę startową, ale także koszty długoterminowe, jakość obsługi klienta oraz elastyczność oferowanych planów. Tylko w ten sposób można wybrać hosting, który najlepiej odpowiada potrzebom i oczekiwaniom, zapewniając przy tym optymalny stosunek ceny do oferowanej jakości i możliwości.

Zobacz też:

Tworzenie stron internetowych a wybór hostingu pod WordPress – czy ma to znaczenie?

Projektowanie stron internetowych na platformie WordPress jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań w dzisiejszych czasach. WordPress oferuje wiele narzędzi, szablonów i pluginów, które ułatwiają tworzenie stron internetowych. Jednak ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego hostingu, który zapewni nie tylko stabilność i szybkość działania strony, ale także ochronę przed atakami z zewnątrz.

W przypadku WordPressa nie każdy hosting strony jest odpowiedni. Wymagane jest, aby najlepszy hosting posiadał specjalne wymagania techniczne, takie jak:

  • obsługa najnowszych wersji PHP
  • obsługa najnowszych wersji MySQL,
  • a także odpowiednia konfiguracja serwera do pracy z WordPressem.

Dlatego warto wybierać najlepsze hostingi, które oferują specjalne pakiety dla WordPressa.

Dobry hosting pod WordPress oferuje również różne narzędzia, które ułatwiają aktualizować i zarządzać stronami internetowymi, pomaga tworzyć kopie zapasowe i narzędzia do optymalizacji wydajności. To wszystko wpływa na szybkość ładowania strony, co jest bardzo ważne dla użytkowników, którzy zwykle nie mają cierpliwości czekać na długi czas ładowania strony, co jest również niezwykle ważne z punktu widzenia SEO.

Ważnym aspektem przy wyborze hostingu jest również bezpieczeństwo. Hostingi dla WordPressa często oferują dodatkowe zabezpieczenia, takie jak ochronę przed atakami DDoS i firewall. Dzięki temu strona jest lepiej chroniona przed zagrożeniami z zewnątrz.

Wybór odpowiedniego hostingu pod WordPressa ma kluczowe znaczenie także do stworzenia sklepu internetowego na WP. Warto wybierać najlepszą firmę hostingową, która oferują specjalne pakiety dla WordPressa oraz posiadają odpowiednie narzędzia i zabezpieczenia dla sklepu internetowego. Dzięki temu sklep będzie działał szybko, sprawnie i bezpiecznie, co pozytywnie wpłynie na jej popularność, sukces i sprzedaż produktów w internecie.

Zobacz też:

Koszty hostingu z usługą VPN – na co zwrócić uwagę?

Przed rozpoczęciem korzystania z usługi VPN warto zrozumieć, z jakimi kosztami wiążą się z utrzymanie takiej usługi na serwerze. VPN, czyli Virtual Private Network, to wirtualna sieć prywatna, która pozwala na anonimowe i bezpieczne korzystanie z Internetu poprzez szyfrowane połączenie. Koszty hostingu z VPN mogą różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak funkcje oferowane przez usługę, lokalizacja serwerów czy wydajność łącza.

W przypadku hostingu z usługą VPN koszty są zwykle wyższe niż dla tradycyjnego hostingu, ponieważ wiążą się z dodatkowymi funkcjami i zabezpieczeniami. Istnieją różne modele płatności, które można rozważyć przy wyborze hostingu z VPN. Na rynku dostępne są usługi oparte na opłatach miesięcznych, kwartalnych czy rocznych. Warto zwrócić uwagę na ewentualne rabaty oferowane przy wyborze dłuższego okresu abonamentowego.

Koszt hostingu z VPN może również zależeć od liczby obsługiwanych użytkowników oraz ilości dostępnych lokalizacji serwerów. W przypadku hostingu dedykowanego dla usług VPN koszty mogą sięgać nawet kilkuset złotych miesięcznie. Natomiast korzystając z hostingu współdzielonego, można znaleźć oferty tańsze, rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Ostatecznie wybór hostingu z VPN będzie zależeć od indywidualnych potrzeb i wymagań, a także dostępnego budżetu.

logo agencji bez napisu

Napisał MIPSEO

Jestem freelancerem SEO, który posiada własną agencję SEO, która pomaga klientom w osiągnięciu sukcesu w internecie. Moją misją jest zapewnienie profesjonalnej i kompleksowej obsługi w zakresie projektowania stron internetowych, tworzenia sklepów internetowych oraz prowadzenia kampanii SEO w sieci. Dzięki temu jestem w stanie zaoferować najwyższą jakość usług, dopasowaną do unikalnych potrzeb i wymagań każdego z moich klientów.

Chcesz się więcej dowiedzieć i skrozystać z moich usług?

Daj swojej codzienności nowy wymiar dzięki moim usługom! Niezależnie od tego, czy potrzebujesz rozwiązania pilnego problemu, czy też długofalowej strategii – jestem tutaj, by Ci pomóc. Moje doświadczenie oraz pasja do kreowania rozwiązań skrojonych na miarę Twoich potrzeb to klucz do sukcesu. Kliknij poniżej i rozpocznij już teraz!

Powiązane wpisy

Landing page – co to jest i jak stworzyć?

Landing page – co to jest i jak stworzyć?

Landing page stanowi istotne narzędzie w arsenale każdego marketera cyfrowego, umożliwiając efektywne dotarcie do wybranej grupy odbiorców i zachęcenie ich do konkretnych działań. Jest to miejsce, w którym precyzyjne przekazy marketingowe łączą się z atrakcyjnym...

czytaj dalej
Co to jest domena internetowa?

Co to jest domena internetowa?

Domena internetowa to podstawowy element każdej strony w sieci. Stanowi nie tylko adres, pod którym użytkownicy mogą odnaleźć daną witrynę, ale również odzwierciedla jej charakter, cel i tożsamość. W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie każda firma, organizacja, a...

czytaj dalej
Co to jest hosting WWW i jakie są jego rodzaje?

Co to jest hosting WWW i jakie są jego rodzaje?

Obecność online stała się fundamentem współczesnego biznesu i indywidualnej ekspresji. Za sprawą hostingu, strony internetowe działają bez zakłóceń, a sklepy online obsługują transakcje przez całą dobę. W niniejszym artykule zagłębimy się w tajniki usług hostingowych,...

czytaj dalej
Co to jest przekierowanie 301?

Co to jest przekierowanie 301?

Przekierowanie 301 to kluczowy element w procesie przeniesienia strony lub całej witryny na nowy adres URL. Jest to sposób na poinformowanie przeglądarek internetowych i robotów wyszukiwarek, że dana strona WWW została trwale przeniesiona na nową lokalizację. Dzięki...

czytaj dalej
CMS – co to jest? Jak działa?Jakie są jego rodzaje?

CMS – co to jest? Jak działa?Jakie są jego rodzaje?

CMS, co to tak naprawdę oznacza i dlaczego warto wiedzieć więcej na ten temat? W dzisiejszych czasach, gdy strony internetowe odgrywają kluczową rolę w życiu prywatnym i zawodowym, znajomość systemów zarządzania treścią (CMS) jest niezbędna. Zarówno dla właścicieli...

czytaj dalej
Jak założyć sklep internetowy w kilku krokach?

Jak założyć sklep internetowy w kilku krokach?

Jak założyć sklep internetowy? To pytanie zadaje sobie coraz więcej przedsiębiorców, którzy chcą wejść na rynek e-commerce. Zakładanie sklepu internetowego to jednak nie tylko stworzenie strony i dodanie produktów. To także dbałość o estetykę, funkcjonalność,...

czytaj dalej