Przejdź do treści
Strona głównaBlog o marketingu i ITCo to jest przekierowanie 301?

Co to jest przekierowanie 301?

Kiedy odwiedzamy internet, często napotykamy sytuację, w której strona, na którą chcemy wejść, przekierowuje nas do innej lokalizacji. To zjawisko to przekierowanie 301, inaczej zwane przekierowaniem stałym. Jest to niezwykle ważny element zarówno dla użytkowników strony, jak i dla jej pozycjonowania.

Przekierowanie 301 – czym jest?

Przekierowanie 301, inaczej kod 301, jest terminem technicznym oznaczającym permanentne przekierowanie z jednego URL-a do drugiego. Z punktu widzenia użytkownika, jest to proces niewidoczny, ale kluczowy dla dobrej nawigacji i funkcjonalności strony internetowej.

Konkretniej, przekierowanie 301 informuje przeglądarkę, że strona, na którą użytkownik próbuje wejść, została na stałe przeniesiona do innej lokalizacji. Po otrzymaniu takiego komunikatu przeglądarka automatycznie przenosi użytkownika do nowej strony, zapewniając płynność doświadczenia.

W praktyce przekierowanie 301 jest często wykorzystywane, gdy zawartość strony została przeniesiona do nowego adresu, na przykład w wyniku reorganizacji lub modernizacji strony internetowej, bądź też podczas zmiany domeny.

Przekierowanie 301 jest zatem kluczowym elementem utrzymania łączności strony internetowej z jej użytkownikami oraz zachowania ciągłości w zakresie SEO, nawet w przypadku gdy strona docelowa ulega zmianie.

Jak sprawdzić przekierowanie 301 – przydatne narzędzia

Zastosowanie przekierowania 301 na stronie jest niezwykle ważne, ale równie kluczowe jest sprawdzenie, czy zostało ono prawidłowo zaimplementowane. Istnieje kilka narzędzi, które pomogą Ci to zrobić:

Narzędzie httpstatus.io do sprawdzania przekierowań 301 i nie tylko

narzędzie httpstatus do sprawdzania statusu url

HttpStatus.io jest narzędziem online, które pozwala szybko sprawdzić każdy status URL-a. Wystarczy wpisać adres strony, a narzędzie poda nam informacje o ewentualnych przekierowaniach, w tym przekierowaniu 301.

Screaming Frog, czyli idealne narzędzie do analizy statusów URL

Screaming Frog to zaawansowane narzędzie do analizy SEO, które również pozwala na sprawdzenie przekierowań 301. Program skanuje strony WWW i dostarcza szczegółowych informacji na temat ich struktury, w tym przekierowań. Dzięki temu możemy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie przekierowania na naszej stronie działają prawidłowo.

Screaming Frog, czyli uniwersalne narzędzie do analizy statusów url

Sprawdzenie przekierowania za pomocą zbadania elementu, czyli inspektora w przeglądarce

Analiza statusu url za pomocą inspektora przeglądarkowego

Kolejnym, a zarazem najbardziej dostępnym sposobem sprawdzenia przekierowań 301 jest użycie funkcji “Zbadaj element” dostępnej w większości przeglądarek internetowych. Po prawym kliknięciu myszy na stronie i wybraniu opcji “Zbadaj”, otworzy się panel narzędzi deweloperskich. W zakładce “Sieć” po odświeżeniu strony będziemy mogli zobaczyć wszystkie zapytania HTTP wysyłane przez stronę. Wystarczy odnaleźć zapytanie do naszego URL-a i sprawdzić jego status – jeżeli jest to 301, oznacza to, że przekierowanie zostało prawidłowo zaimplementowane.

Zobacz: Co to jest SEO? Najważniejsze zasady optymalizacyjne stron internetowych

Jak zrobić przekierowanie 301 sprawdzonymi sposobami?

Stworzenie przekierowania 301 może wydawać się skomplikowane, ale jest kilka sprawdzonych metod, które ułatwią ten proces. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich:

Przekierowanie 301 w .htaccess

Pierwszą i najczęściej stosowaną metodą jest użycie pliku .htaccess, który jest plikiem konfiguracyjnym na serwerach Apache. Wykorzystując go, możemy bezpośrednio przekierować odwiedzających na inną stronę. Wystarczy dodać do pliku linijkę kodu:

Redirect 301 /stara-strona http://www.twojastrona.pl/xyz

lub przekierowanie bez HHTP i WWW całej domeny w pliku htaccess

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)(.*) [NC] RewriteRule (.*) https://%2%{REQUEST_URI} [L,R=301] RewriteCond %{HTTPS} off RewriteCond %{HTTP_HOST} !^(www\.)(.*) [NC] RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

przekierowanie 301 w htaccess

Przekierowanie 301 w PHP

Przekierowanie 301 za pomocą języka PHP

Możemy także zastosować skrypt PHP, dodając odpowiedni kod przekierowujący w pliku PHP strony, którą chcemy przekierować. Tutaj kod wyglądałby tak:

<?php header(“Location: http://www.twojastrona.pl/xyz”, true, 301); exit(); ?>

Przekierowanie 301 w JavaScript

Jeżeli chcemy wykonać przekierowanie za pomocą JavaScript, możemy wykorzystać funkcję window.location.href. W tym przypadku kod mógłby wyglądać tak:

<script type=”text/javascript”> window.location.href = “http://www.twojastrona.pl/xyz”; </script>

Przekierowanie 301 w języku programowania JavaScript

Przekierowanie za pomocą wtyczki w WordPressie

Przekierowanie 301 we wtyczce WordPressowej Redirection

Jeżeli zarządzasz stroną na platformie WordPress, proces przekierowania można jeszcze bardziej uprościć. Istnieje wiele wtyczek, takich jak Redirection, które umożliwiają łatwe ustawienie przekierowania 301 bez konieczności ingerowania w kod strony. Dzięki nim nawet osoby bez technicznej wiedzy mogą prawidłowo skonfigurować przekierowania na swojej stronie.

Kiedy należy wykonać przekierowanie 301?

Przekierowanie 301 to niezbędne narzędzie w szeregu sytuacji podczas zarządzania stroną internetową. Oto kilka najważniejszych przypadków, w których przekierowanie 301 jest kluczowe:

Zmiana adresu URL

Gdy dokonujemy zmiany adresu URL strony – na przykład podczas jej modernizacji, restrukturyzacji czy zmiany domeny – przekierowanie 301 jest absolutnie konieczne. Dzięki niemu zapewnimy, że wszyscy użytkownicy i wszystkie roboty od popularnych wyszukiwarek takich jak Google będą mogli łatwo odnaleźć nowy adres, nie tracąc przy tym ważnych danych, takich jak ruch strony czy ranking w organicznych wynikach wyszukiwania

Standardyzacja adresu URL

Przekierowanie 301 jest także przydatne, gdy chcemy znormalizować adresy URL na naszej stronie. Na przykład, jeżeli chcemy, by wszystkie odwołania do naszej strony zaczynały się od “www”, możemy skonfigurować przekierowanie z wersji strony bez “www” na wersję z “www”. To samo dotyczy przekierowania z przedrostka HTTP na HTTPS – taka zmiana jest nie tylko korzystna dla SEO, ale także podnosi poziom bezpieczeństwa naszej strony

Usuwanie stron

Jeżeli zdecydujemy się usunąć pewne strony z naszej witryny, czy to ze względu na nieaktualne treści, czy z innych powodów, przekierowanie 301 pozwoli nam skierować odwiedzających do innej, powiązanej strony

Łączenie stron

Z kolei jeżeli mamy kilka stron o bardzo podobnej tematyce, możemy zdecydować się połączyć je w jedną i użyc przekierowania 301, aby zapewnić płynne przejście dla użytkowników i robotów od Google

Wszystkie te sytuacje pokazują, jak elastyczne i użyteczne jest przekierowanie 301. Pamiętaj jednak, że choć jest to potężne narzędzie, niewłaściwe użycie może prowadzić do problemów z SEO, dlatego zawsze warto przeprowadzić konsultacje SEO ze specjalistą lub dokładnie sprawdzić, czy przekierowanie zostało ustawione prawidłowo.

Przekierowanie 301 a SEO

Przekierowanie 301 jest kluczowym elementem w zakresie pozycjonowania strony internetowej pod wyszukiwarki. Jego poprawne zastosowanie ma istotny wpływ na widoczność strony w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie, na jej ruch i konwersje. W efekcie, przekierowanie 301 pełni ważną rolę w tworzeniu efektywnej strategii SEO, pomagając utrzymać wartość linków i ranking strony, nawet gdy jej adres URL ulega zmianie.

Zobacz: Najlepsze narzędzia SEO (darmowe i płatne)

Kiedy przekierowujemy użytkownika z jednej strony na drugą za pomocą przekierowania 301, strona docelowa dziedziczy większość “mocy” SEO strony źródłowej. To oznacza, że wszelkie linki zewnętrzne prowadzące do oryginalnej strony przekazują swoją wartość stronom, na które zostało ustawione przekierowanie. Dzięki temu strona docelowa może utrzymać, a nawet poprawić swoją widoczność w wynikach wyszukiwania.

Jednakże warto pamiętać, że niepoprawne użycie przekierowania 301 może przynieść więcej szkody niż pożytku. Częstym błędem jest tworzenie struktury linkowania wewnętrznego opartej na przekierowaniach 301. Taka sytuacja generuje dodatkowe obciążenie dla serwera i może prowadzić do pogorszenia szybkości ładowania strony, co jest negatywnie oceniane przez algorytmy wyszukiwarek. W praktyce oznacza to, że linki wewnętrzne na stronie powinny zawsze prowadzić bezpośrednio do docelowych stron, bez stosowania dodatkowych przekierowań. Dlatego regularne przeprowadzanie audytu SEO, w którym analizowane są m.in. struktura linkowania wewnętrznego i zastosowane przekierowania, jest tak ważne. Pozwala to na wczesne wykrycie i poprawienie ewentualnych błędów, zanim przyniosą one negatywne skutki dla pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Podsumowując, przekierowanie 301 to skuteczne narzędzie, które pozwala na utrzymanie i poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Jednak jego użycie wymaga wiedzy i ostrożności, aby nie spowodować niepożądanych skutków. Dlatego, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą SEO lub dokładnie sprawdzić, czy przekierowanie zostało ustawione prawidłowo.

Zobacz: Link building – co to jest? Jakie są rodzaje linków? Jak je zdobywać?