538-433-701

kontakt@mipseo.pl

Strona głowna $ IT $ Co to jest przekierowanie 301?

Co to jest przekierowanie 301?

utworzone przez MIPSEO | lip 7, 2023 | IT, SEO

co to jest przekierowanie 301
h

Spis treści

$

Przekierowanie 301 – czym jest?

$

Jak sprawdzić przekierowanie 301 – przydatne narzędzia

$

Jak zrobić przekierowanie 301 sprawdzonymi sposobami?

$

Kiedy należy wykonać przekierowanie 301?

$

Przekierowanie 301 a SEO

Przekierowanie 301 to kluczowy element w procesie przeniesienia strony lub całej witryny na nowy adres URL. Jest to sposób na poinformowanie przeglądarek internetowych i robotów wyszukiwarek, że dana strona WWW została trwale przeniesiona na nową lokalizację. Dzięki temu, użytkownicy próbujący uzyskać dostęp do starego adresu są automatycznie kierowani do nowego miejsca docelowego. Ustawienie przekierowania 301 jest niezbędne, aby zachować ciągłość dostępności treści dla użytkowników oraz aby utrzymać dotychczasową wartość SEO strony, ponieważ przekazuje ono większość wartości linków z przenoszonej witryny na nową. Właściwe zastosowanie tego typu przekierowania pozwala na płynne przeniesienie witryny, minimalizując ryzyko utraty ruchu i pozycji w wynikach wyszukiwania.

Przekierowanie 301 (moved permanently) – czym jest?

Przekierowanie 301, znane również jako “moved permanently”, jest techniczną metodą stosowaną w zarządzaniu stronami internetowymi, oznaczającą stałe przeniesienie z jednego adresu URL na inny. Jest to typ przekierowania, który przesyła kod statusu 301 do przeglądarki internetowej lub robota indeksującego, informując, że zawartość, którą próbują uzyskać, została na stałe przeniesiona na zupełnie nowy adres URL. Z punktu widzenia SEO, przekierowania 301 są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają na zachowanie większości wartości linków kierujących do przenoszonej strony internetowej, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu, gdy użytkownik lub robot Google próbuje wejść na stronę, która została przeniesiona, automatycznie zostaje przekierowany na nowy adres URL, co zapewnia płynność nawigacji i doświadczenia użytkownika, a także pomaga uniknąć problemu tzw. “martwych linków” lub błędów 404.

Wykonanie przekierowań 301 pozwala rozwiązać szereg problemów technicznych i operacyjnych, takich jak wdrożenie certyfikatu SSL i przejście na szyfrowany protokół HTTPS, co jest dzisiaj standardem bezpieczeństwa i zaufania w internecie. W momencie, gdy dana strona WWW przechodzi na protokół HTTPS, konieczne jest ustawienie przekierowań z wersji HTTP, aby zapewnić bezpieczeństwo danych oraz ochronę prywatności użytkowników. Google traktuje szyfrowanie jako czynnik rankingowy, dlatego przeniesienie witryny na protokół HTTPS za pomocą przekierowań 301 może mieć pozytywny wpływ na widoczność strony w wyszukiwarce. Ponadto, przekierowania 301 są niezbędne przy reorganizacji struktury witryny, zmianie nazw domen, czy aktualizacji treści, gdzie stare adresy URL nie są już aktualne. Dzięki temu roboty Google mogą skutecznie indeksować nowe lokalizacje treści, zapewniając, że dana strona nie traci swojej widoczności w wynikach wyszukiwania. Właściwe zastosowanie przekierowań 301 jest zatem fundamentem zarządzania zmianami na stronie, pozwalając na utrzymanie ciągłości dostępu do treści, optymalizację dla wyszukiwarek i ostatecznie – lepsze doświadczenia użytkowników odwiedzających witrynę.

Zobacz też:

Jak sprawdzić przekierowanie 301 – przydatne narzędzia

Zastosowanie przekierowania 301 na stronie jest niezwykle ważne, ale równie kluczowe jest sprawdzenie, czy zostało ono prawidłowo zaimplementowane. Istnieje kilka narzędzi, które pomogą Ci to zrobić:

Narzędzie httpstatus.io do sprawdzania przekierowań 301 i nie tylko

HttpStatus.io jest narzędziem online, które odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu i optymalizacji SEO stron internetowych, umożliwiając szybkie sprawdzenie statusu każdego URL-a. Wprowadzając adres strony do systemu, użytkownik otrzymuje kompleksowe informacje o ewentualnych przekierowaniach, w tym przekierowaniu 301, co jest niezbędne przy analizie wersji strony dostępnych pod różnymi adresami URL. Szczególnie ważne jest to w kontekście różnicowania samej domeny z przedrostkiem https oraz wersji http, ponieważ wyszukiwarki, takie jak roboty Google, preferują bezpieczne połączenia szyfrowane, czyli również zabezpieczona certyfikatem SSL, co ma bezpośredni wpływ na ranking strony. Narzędzie to umożliwia również identyfikację i rozwiązywanie problemów związanych z dostępnością strony, zapewniając, że wszystkie wersje strony są właściwie przekierowane do preferowanej wersji domeny. Dzięki temu HttpStatus.io stanowi cenne źródło informacji, pozwalając na bieżąco monitorować i poprawiać strukturę URL, co jest kluczowe dla efektywnego SEO i poprawy widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania.

narzędzie httpstatus do sprawdzania statusu url

Screaming Frog, czyli idealne narzędzie do analizy statusów adresów URL

Screaming Frog to zaawansowane narzędzie do analizy SEO, które odgrywa kluczową rolę w procesie optymalizacji stron internetowych. Jest nieocenione w przypadku konieczności sprawdzenia przekierowań 301, co jest istotne przy przenoszeniu strony na nowy adres URL lub w sytuacji, gdy potrzebujemy zaktualizować strukturę naszej witryny bez utraty dotychczasowego ruchu. Program skanuje strony WWW i dostarcza szczegółowych informacji na temat ich struktury, w tym przekierowań, adresów URL, tytułów, opisów meta, słów kluczowych oraz innych elementów ważnych z punktu widzenia SEO. Dzięki temu możemy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie przekierowania 301 na naszej stronie działają prawidłowo, co jest kluczowe dla utrzymania ciągłości dostępności treści i uniknięcia błędów 404, które negatywnie wpływają na doświadczenia użytkownika i pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Ponadto Screaming Frog umożliwia identyfikację i naprawę złamanych linków, duplikatów treści (duplicate content) oraz problemów związanych z przenosinami starego adresu na nowy, co jest niezbędne dla zachowania i poprawy widoczności strony w internecie. Dzięki kompleksowemu podejściu do analizy i możliwości wykonania głębokiego przeglądu strony, narzędzie to jest niezastąpione dla specjalistów SEO pragnących optymalizować strony pod kątem algorytmów wyszukiwarek, a tym samym zwiększyć ich konkurencyjność w sieci.

Screaming Frog, czyli uniwersalne narzędzie do analizy statusów url

Sprawdzenie przekierowania 301 za pomocą zbadania elementu, czyli inspektora w przeglądarce

Kolejnym, a zarazem najbardziej dostępnym sposobem sprawdzenia przekierowań 301 jest użycie funkcji “Zbadaj element” dostępnej w większości przeglądarek internetowych. Po prawym kliknięciu myszy na stronie i wybraniu opcji “Zbadaj”, otworzy się panel narzędzi deweloperskich. W zakładce “Sieć” po odświeżeniu strony będziemy mogli zobaczyć wszystkie zapytania HTTP wysyłane przez stronę. Wystarczy odnaleźć zapytanie do naszego adresu URL-a i sprawdzić jego status – jeżeli jest to 301, oznacza to, że przekierowanie strony internetowej zostało prawidłowo zaimplementowane. Jeśli zobaczymy inny kod odpowiedzi niż preferowany 301, to oznacza, że dana strona została przeniesiona nieprawidłowo.

Analiza statusu url za pomocą inspektora przeglądarkowego

Jak ustawić przekierowanie 301 sprawdzonymi sposobami?

Stworzenie przekierowania 301 może wydawać się skomplikowane, ale jest kilka sprawdzonych metod, które ułatwią ten proces. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich:

Przekierowanie 301 w .htaccess

Pierwszą i najczęściej stosowaną metodą do wykonania przekierowania 301 jest użycie pliku .htaccess, który pełni funkcję pliku konfiguracyjnego na serwerach Apache. Dzięki modyfikacji pliku .htaccess jesteśmy w stanie bezpośrednio przekierować odwiedzających z domeny starej na nową, zarówno w przypadku przejścia z protokołu http na bezpieczniejszy, szyfrowany protokół https, jak i w sytuacjach wymagających usunięcia lub dodania przedrostka WWW do adresu URL. Proces ten wymaga dodania specyficznego kodu do pliku .htaccess, co umożliwia precyzyjne i skuteczne przekierowanie użytkowników oraz robotów indeksujących na aktualizowaną wersję strony. Ta metoda jest niezwykle popularna ze względu na swoją prostotę i efektywność, umożliwiając szybką reakcję na potrzeby związane z optymalizacją SEO oraz zabezpieczeniem danych przesyłanych między serwerem a klientem. Modyfikacja pliku .htaccess to kluczowy krok w procesie konfiguracji przekierowań 301, zapewniający, że zarówno użytkownicy, jak i roboty Google będą kierowani na aktualny adres strony internetowej, co jest istotne dla zachowania jej pozycji w wynikach wyszukiwania i zapewnienia optymalnego doświadczenia z punktu widzenia użytkownika. Wystarczy dodać do pliku htaccess poniższy kod:

Redirect 301 /stara-strona http://www.twojastrona.pl/xyz

lub przekierowanie strony bez HHTP i WWW całej domeny w pliku htaccess

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)(.*) [NC] RewriteRule (.*) https://%2%{REQUEST_URI} [L,R=301] RewriteCond %{HTTPS} off RewriteCond %{HTTP_HOST} !^(www\.)(.*) [NC] RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Przekierowanie 301 w PHP

Możemy także zastosować skrypt PHP, dodając odpowiedni kod przekierowujący w pliku PHP strony, którą chcemy trwale przekierować. Należy pamiętać, że ta metoda jest szczególnie użyteczna, gdy potrzebujemy zaimplementować przekierowania 301 na poziomie aplikacji, co może być przydatne w przypadku dynamicznych stron internetowych lub gdy zmiany dotyczą specyficznych podstron, a nie całej domeny. Implementując taki kod, możemy precyzyjnie kierować zarówno użytkowników, jak i roboty indeksujące na nowe adresy URL, co jest kluczowe dla utrzymania ciągłości indeksowania strony w wyszukiwarkach. Warto również zaznaczyć, że przy stosowaniu przekierowań 301 poprzez skrypt PHP, ważne jest umieszczenie kodu na początku pliku, przed jakimikolwiek innymi treściami, zwłaszcza przed wysłaniem nagłówków HTTP, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Ta technika umożliwia efektywne zarządzanie przekierowaniami dla nowych podstron lub nawet dla całych sekcji witryny znajdujących się w katalogu głównym, zapewniając, że wszelkie zmiany w strukturze strony są odpowiednio komunikowane do wyszukiwarki Google. Tutaj kod wyglądałby tak:

<?php header(“Location: http://www.twojastrona.pl/xyz”, true, 301); exit(); ?>

Przekierowanie 301 w JavaScript

Jeżeli chcemy wykonać przekierowanie strony za pomocą JavaScript, możemy wykorzystać funkcję window.location.href, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z dynamicznymi aplikacjami internetowymi, gdzie tradycyjne metody przekierowań mogą okazać się niewystarczające. Implementacja tego typu przekierowania pozwala na natychmiastowe przekierowanie użytkownika do nowego adresu URL bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej, co może być wykorzystane do przekierowywania robotów Google oraz innych robotów wyszukiwarek w przypadku zmiany lokalizacji pierwotnych adresów stron lub gdy użytkownik napotka na nieistniejącą stronę. Chociaż przekierowania JavaScript nie są zalecane jako metoda pierwszego wyboru ze względu na potencjalne problemy z indeksacją i dłuższy czas oczekiwania na przekierowanie strony, mogą stanowić jedno z najbardziej skutecznych rozwiązań w specyficznych przypadkach, szczególnie gdy inne metody przekierowania są technicznie niewykonalne lub gdy potrzebujemy dodatkowej logiki decyzyjnej przed przekierowaniem użytkownika. Ważne jest jednak, aby pamiętać o potencjalnych ograniczeniach związanych z używaniem JavaScript do przekierowań, w tym o wpływie na doświadczenie użytkownika oraz o możliwych problemach z wykrywaniem i prawidłowym przetwarzaniem takich przekierowań 301 przez roboty indeksujące, co wymaga starannego rozważenia i testowania w kontekście SEO. W tym przypadku kod mógłby wyglądać tak:

<script type=”text/javascript”> window.location.href = “http://www.twojastrona.pl/xyz”; </script>

Przekierowanie strony 301 za pomocą wtyczki w WordPressie

Przekierowanie 301 we wtyczce WordPressowej Redirection

Jeżeli zarządzasz stroną na platformie WordPress, proces przekierowania można jeszcze bardziej uprościć, co jest istotne dla zachowania ciągłości SEO i użytkownika przy zmianie starego adresu na nowy. W systemie WordPress dostępne są liczne wtyczki, takie jak Redirection, które umożliwiają łatwe ustawienie przekierowania 301 bez konieczności ingerowania bezpośrednio w kod strony. Dzięki temu nawet osoby bez zaawansowanej technicznej wiedzy mogą efektywnie zarządzać przekierowaniami, co jest kluczowe przy aktualizacji treści lub reorganizacji struktury serwisu. Wtyczki te nie tylko ułatwiają ustawienie przekierowania 301 ze starego adresu na nowy, ale również pomagają w monitorowaniu kodu statusu odpowiedzi serwera, co pozwala na bieżąco śledzić, jak przekierowania 301 wpływają na dostępność strony dla użytkowników i robotów indeksujących. Korzystanie z takich narzędzi w systemie WordPress znacznie upraszcza zarządzanie przekierowaniami, zapewniając płynne przejście między adresami URL oraz minimalizując potencjalne negatywne skutki dla pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania.

Kiedy należy zrobić przekierowanie 301?

Przekierowanie 301 to niezbędne narzędzie w szeregu sytuacji podczas zarządzania stroną internetową. Oto kilka najważniejszych przypadków, w których przekierowanie 301 jest kluczowe:

  • Zmiana adresu URL – gdy dokonujemy zmiany adresu URL strony – na przykład podczas jej modernizacji, restrukturyzacji czy zmiany domeny – przekierowanie 301 jest absolutnie konieczne. Dzięki niemu zapewnimy, że wszyscy użytkownicy i roboty Google będą mogli łatwo odnaleźć nowy adres URL, nie tracąc przy tym ważnych danych, takich jak ruch strony czy ranking w organicznych wynikach wyszukiwania.
  • Standaryzacja adresu URL – przekierowanie 301 jest także przydatne, gdy chcemy znormalizować adresy URL na naszej stronie. Na przykład, jeżeli chcemy, by wszystkie odwołania do naszej strony zaczynały się od “www”, możemy skonfigurować przekierowanie strony z wersji przedrostkiem WWW na bez. To samo dotyczy przekierowania z przedrostka HTTP na HTTPS – taka zmiana jest nie tylko korzystna dla SEO, ale także podnosi poziom bezpieczeństwa naszej strony.
  • Usuwanie stron – jeżeli zdecydujemy się usunąć pewne strony z naszej witryny, czy to ze względu na nieaktualne treści, czy z innych powodów, przekierowanie 301 pozwoli nam skierować odwiedzających do innej, powiązanej strony.
  • Łączenie stron – z kolei jeżeli mamy kilka stron o bardzo podobnej tematyce, możemy zdecydować, się połączyć je w jedną i użyć przekierowania 301, aby zapewnić płynne przejście dla użytkowników i robotów od Google.

Wszystkie te sytuacje pokazują, jak elastyczne i użyteczne jest przekierowanie 301. Pamiętaj jednak, że choć jest to potężne narzędzie, niewłaściwe użycie może prowadzić do problemów z SEO, dlatego zawsze warto przeprowadzić konsultacje SEO ze specjalistą lub dokładnie sprawdzić, czy przeniesienie strony zostało ustawione prawidłowo.

Przekierowanie 301 a SEO

Przekierowanie 301 jest kluczowym elementem w zakresie pozycjonowania strony internetowej pod wyszukiwarkę Google. Jego poprawne zastosowanie ma istotny wpływ na widoczność strony w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie, na jej ruch i konwersje. W efekcie, przekierowanie 301 pełni ważną rolę w tworzeniu efektywnej strategii SEO, pomagając utrzymać wartość linków i ranking strony, nawet gdy jej adres URL ulega zmianie.

Kiedy przekierowujemy użytkownika z jednej strony na drugą za pomocą przekierowania 301, strona docelowa dziedziczy większość “mocy” SEO strony źródłowej. To oznacza, że wszelkie linki zewnętrzne prowadzące do oryginalnej strony przekazują swoją wartość stronom, na które zostało ustawione przekierowanie strony. Dzięki temu dana strona docelowa może utrzymać, a nawet poprawić swoją widoczność w wynikach wyszukiwania.

Jednakże warto pamiętać, że niepoprawne użycie przekierowania 301 może przynieść więcej szkody niż pożytku. Częstym błędem jest tworzenie struktury linkowania wewnętrznego opartej na przekierowaniach 301. Taka sytuacja generuje dodatkowe obciążenie dla serwera i może prowadzić do pogorszenia szybkości ładowania strony, co jest negatywnie oceniane przez algorytmy wyszukiwarek. W praktyce oznacza to, że linki wewnętrzne na stronie powinny zawsze prowadzić bezpośrednio do docelowych stron, bez stosowania dodatkowych przekierowań. Dlatego regularne przeprowadzanie audytu SEO, w którym analizowane są m.in. struktura linkowania wewnętrznego i zastosowane przekierowania 301, jest tak ważne. Pozwala to na wczesne wykrycie i poprawienie ewentualnych błędów, zanim przyniosą one negatywne skutki dla pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Podsumowując, przekierowanie 301 to skuteczne narzędzie z punktu widzenia SEO, które pozwala na utrzymanie i poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Jednak jego użycie wymaga wiedzy i ostrożności, aby nie spowodować niepożądanych skutków. Dlatego, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą SEO lub dokładnie sprawdzić, czy przekierowanie strony zostało ustawione prawidłowo.

Może zainteresuje Cię pozycjonowanie stron w  konkretnych miastach:

logo agencji bez napisu

Napisał MIPSEO

Jestem freelancerem SEO, który posiada własną agencję SEO, która pomaga klientom w osiągnięciu sukcesu w internecie. Moją misją jest zapewnienie profesjonalnej i kompleksowej obsługi w zakresie projektowania stron internetowych, tworzenia sklepów internetowych oraz prowadzenia kampanii SEO w sieci. Dzięki temu jestem w stanie zaoferować najwyższą jakość usług, dopasowaną do unikalnych potrzeb i wymagań każdego z moich klientów.

Chcesz się więcej dowiedzieć i skrozystać z moich usług?

Daj swojej codzienności nowy wymiar dzięki moim usługom! Niezależnie od tego, czy potrzebujesz rozwiązania pilnego problemu, czy też długofalowej strategii – jestem tutaj, by Ci pomóc. Moje doświadczenie oraz pasja do kreowania rozwiązań skrojonych na miarę Twoich potrzeb to klucz do sukcesu. Kliknij poniżej i rozpocznij już teraz!

Powiązane wpisy

Co to jest meta tag title i co trzeba o nim wiedzieć?

Co to jest meta tag title i co trzeba o nim wiedzieć?

Meta tag title jest jednym z najważniejszych elementów optymalizacji SEO, który wpływa na widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Jego rola nie ogranicza się jedynie do prezentowania nazwy strony, ale również do zwiększenia współczynnika klikalności (CTR) oraz...

czytaj dalej
Co jest Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa?

Co jest Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa?

Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa, to kluczowy element każdej strony internetowej, od blogów na WordPressie po sklepy e-commerce. Nie tylko ułatwiają nawigację i poprawiają doświadczenia użytkownika (UX), ale także znacząco wspierają SEO poprzez lepsze...

czytaj dalej