538-433-701

kontakt@mipseo.pl

Strona głowna $ SEO $ Co jest Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa?

Co jest Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa?

utworzone przez MIPSEO | sty 17, 2024 | SEO, WordPress

projektowanie nawigacji okruszkowej, czyli breadcrumbs

Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa, to kluczowy element każdej strony internetowej, od blogów na WordPressie po sklepy e-commerce. Nie tylko ułatwiają nawigację i poprawiają doświadczenia użytkownika (UX), ale także znacząco wspierają SEO poprzez lepsze linkowanie wewnętrzne i ułatwione indeksowanie przez wyszukiwarki. Ich rola w dostosowywaniu do urządzeń mobilnych jest niezastąpiona, odpowiadając na potrzeby użytkowników mobilnych. Dodatkowo, wtyczki takie jak Yoast SEO czy Flexy Breadcrumbs ułatwiają ich implementację i konfigurację na platformach WordPress, co czyni breadcrumbs niezbędnym narzędziem dla nowoczesnej witryny internetowej.

Co to jest Breadcrumbs – definicja

Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa, to ważny element nawigacji w witrynach internetowych. Jest to szereg linków, umożliwiających użytkownikom łatwe poruszanie się po serwisie i śledzenie ich aktualnej lokalizacji na stronie. Ta forma nawigacji jest szczególnie pomocna w przypadku stron z wieloma podstronami i kategoriami, umożliwiając szybkie przechodzenie do wyższych poziomów hierarchii witryny bez konieczności klikania wstecz.

Rodzaje Nawigacji Okruszkowych

Istnieją trzy główne rodzaje nawigacji okruszkowej, które warto rozważyć przy projektowaniu strony internetowej, czyli oparte o lokalizacji, atrybucie i ścieżki przebytej przez użytkownika. Nawigacja okruszkowa jest nieodłącznym elementem user experience (UX) na stronach internetowych, w tym na WordPress i innych platformach e-commerce, takich jak WooCommerce. Skutecznie wdrożona, nie tylko ułatwia użytkownikom poruszanie się po witrynach, ale również przyczynia się do lepszego SEO.

 • Nawigacja oparta na lokalizacji – ten rodzaj breadcrumbs zapewnia użytkownikom wyraźne informacje o ich aktualnej lokalizacji na stronie, tworząc ścieżkę od strony głównej do bieżącej podstrony. Jest to szczególnie przydatne na stronach z rozbudowaną strukturą, jak wielopoziomowe sklepy internetowe, gdzie użytkownikom potrzebna jest jasna orientacja w hierarchii kategorii i podkategorii. Na przykład, w WooCommerce, ścieżka okruszkowa może wyglądać następująco:
  Strona główna > Kategoria > Podkategoria > Produkt.
  Dzięki temu, użytkownicy mogą szybko wrócić do wyższych poziomów hierarchii, bez konieczności wielokrotnego klikania.
 • Nawigacja atrybutu – ten typ breadcrumbs koncentruje się na atrybutach produktów lub treści, co jest szczególnie istotne na stronach skupiających się na szczegółowym opisie produktów. Po wybraniu konkretnej kategorii produktowej użytkownik może filtrować wyniki na podstawie określonych atrybutów, takich jak kolor, rozmiar czy marka. Na przykład, w WooCommerce użytkownik, wybierając kategorię “Odzież”, może następnie przejść do filtrów “Rozmiar: M” i “Kolor: Czerwony”, co ułatwi mu znalezienie poszukiwanego produktu. W breadcrumbs wyświetli się ścieżka takiego wyboru, na przykład:
  Strona główna > Odzież > M > Czerwony.
 • Nawigacja ścieżki (czyli historii przebytej przez użytkownika) – Ostatni typ to nawigacja ścieżki, inaczej nazywana nawigacją historii. Jest to dynamiczna forma breadcrumbs, która odzwierciedla indywidualną ścieżkę przebytą przez użytkownika na stronie. Ta forma jest mniej statyczna i zależna od interakcji użytkownika z serwisem. Na przykład, jeśli użytkownik przeszedł przez różne sekcje witryny, ścieżka okruszkowa może pokazywać kolejność odwiedzonych stron, na przykład:
  Strona główna > Wyszukiwarka > Wyniki wyszukiwania > Wybrany artykuł.
  Jest to przydatne w przypadku serwisów informacyjnych lub blogów, gdzie użytkownik może chcieć śledzić swoją ścieżkę czytania i łatwo wrócić do poprzednich treści.

Nawigacja okruszkowa w SEO – dlaczego jest ważna?

Breadcrumbs, odgrywa zasadniczą rolę w procesie pozycjonowania stron internetowych w ramach SEO. Jej wpływ na poprawę linkowania wewnętrznego jest kluczowy, gdyż pozwala wyszukiwarkom, takim jak Google, na lepsze zrozumienie struktury i hierarchii witryny. Dzięki temu poszczególne podstrony są efektywniej indeksowane, co może skutkować ich wyższą pozycją w wynikach wyszukiwania.

Zobacz też:

Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne to podstawa SEO. Breadcrumbs znacząco poprawiają strukturę linkowania wewnętrznego, co jest nieocenione dla wyszukiwarek takich jak Google. Dzięki wyraźnie zdefiniowanej ścieżce nawigacyjnej wyszukiwarki mogą lepiej zrozumieć hierarchię i strukturę witryny. Optymalna struktura linkowania pomaga w indeksacji podstron, co jest szczególnie ważne dla witryn z wieloma podstronami i kategoriami. Dzięki temu poszczególne strony są lepiej widoczne w organicznych wynikach wyszukiwania, co może prowadzić do wyższej pozycji w SERP (Search Engine Results Page).

Współczynnik odrzuceń

Współczynnik odrzuceń (bounce rate) to wskaźnik, który może być obniżony dzięki skutecznemu wykorzystaniu nawigacji okruszkowej. Ułatwia ona użytkownikom nawigację po stronie, zachęcając ich do dalszego eksplorowania treści, zamiast opuszczania witryny po przeczytaniu jednej strony. Jeśli użytkownik łatwo znajduje drogę do powiązanych treści lub kategorii, większe jest prawdopodobieństwo, że pozostanie na stronie dłużej, co korzystnie wpływa na SEO.

UX (User Experience)

Doświadczenie użytkownika (UX) jest coraz ważniejszym czynnikiem rankingowym w SEO. Breadcrumbs znacząco poprawiają UX, czyniąc nawigację intuicyjną i przystępną. Użytkownicy doceniają możliwość szybkiego orientowania się na stronie i łatwego powrotu do wcześniejszych sekcji witryny. Dobrze zaprojektowana nawigacja okruszkowa jest szczególnie ważna na urządzeniach mobilnych, gdzie przestrzeń ekranu jest ograniczona.

Dane Strukturalne – BreadcrumbList

Implementacja danych strukturalnych (schema breadcrumbs) odgrywa znaczącą rolę w SEO. Struktury danych takie jak BreadcrumbList pomagają wyszukiwarkom interpretować i prezentować ścieżkę nawigacji w wynikach wyszukiwania. Jest to szczególnie ważne, gdyż Google coraz częściej wykorzystuje te informacje do tworzenia bogatych fragmentów (rich snippets), które zwiększają widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Umożliwia to użytkownikom szybsze znalezienie pożądanej treści i poprawia ogólną widoczność witryny w internecie. Tutaj link jak prawidłowo zaimplementować dane schema breadcrumbslist https://developers.google.com/search/docs/appearance/structured-data/breadcrumb?hl=pl

Może zainteresuje Cię pozycjonowanie stron w  konkretnych miastach:

Nawigacja okruszkowa a urządzenia mobilne

Zoptymalizowana nawigacja okruszkowa dla urządzeń mobilnych jest kluczowa dla zapewnienia doskonałego doświadczenia użytkownika oraz dla poprawy widoczności strony w wynikach wyszukiwania. W dobie rosnącej mobilności, każda witryna internetowa, od blogów na WordPressie po sklepy na WooCommerce, powinna dostosować swoją nawigację okruszkową, aby była ona intuicyjna, czytelna i responsywna, spełniając wymagania zarówno użytkowników, jak i wyszukiwarek.

Dostosowanie do mniejszych ekranów

Na urządzeniach mobilnych przestrzeń ekranu jest ograniczona, co wymaga skondensowania ścieżek breadcrumbs, aby nie zajmowały one zbyt dużo miejsca. Ważne jest, aby nawigacja była zarówno czytelna, jak i łatwa w obsłudze. Może to oznaczać skrócenie pełnych ścieżek do kilku kluczowych elementów lub zastosowanie rozwijanych menu, które umożliwiają dostęp do pełnej ścieżki bez zapełniania cennego miejsca na ekranie.

Zobacz też:

Czytelność i łatwość użycia

W kontekście UX (User Experience), czytelność i łatwość użytkowania są kluczowe. Użytkownicy korzystający z urządzeń mobilnych oczekują szybkiego i bezproblemowego dostępu do poszukiwanych informacji. Dlatego nawigacja okruszkowa powinna być zaprojektowana tak, aby była intuicyjna i prosta w nawigacji, nawet na małym ekranie. To obejmuje odpowiedni rozmiar czcionki, kontrast oraz łatwość dotyku na elementy nawigacji.

Responsywność

W świecie mobilnym, responsywność strony jest niezbędna. Oznacza to, że nawigacja okruszkowa musi być elastyczna i dostosowywać się do różnych rozmiarów ekranów. Strony oparte na WordPress, WooCommerce, czy innych platformach e-commerce, powinny mieć responsywną nawigację okruszkową, która dostosowuje się do urządzenia użytkownika, zapewniając optymalne doświadczenie przeglądania niezależnie od urządzenia.

Wpływ na SEO

Optymalizacja nawigacji okruszkowej pod kątem urządzeń mobilnych ma również pozytywny wpływ na SEO. Google coraz bardziej skupia się na mobilnym indeksowaniu stron, więc responsywna i dobrze zaprojektowana nawigacja okruszkowa może przyczynić się do lepszego rankingu strony. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że użytkownicy coraz częściej korzystają z wyszukiwarek internetowych na urządzeniach mobilnych.

Może zainteresuje Cię tworzenie stron w  konkretnych miastach:

Jakie są najczęstsze błędy w Breadcrumbs?

Istnieje kilka powszechnych błędów, które mogą znacząco wpływać na skuteczność tej formy nawigacji. Zrozumienie i unikanie tych błędów jest ważne dla każdej witryny, w tym WordPress, WooCommerce oraz innych platform e-commerce.

Brak hierarchii w menu okruszkowym

Jednym z najczęstszych błędów w implementacji breadcrumbs jest brak wyraźnej i logicznej hierarchii. Breadcrumbs powinny odzwierciedlać strukturę witryny, prowadząc użytkowników przez kolejne etapy nawigacji, od strony głównej po bieżącą podstronę. Nieprawidłowe ułożenie lub brak hierarchii może prowadzić do dezorientacji użytkowników, utrudniając im nawigację po witrynie. Na przykład, jeśli ścieżka okruszkowa pomija ważne poziomy hierarchii lub przedstawia je w niewłaściwej kolejności, użytkownicy mogą mieć trudności ze zrozumieniem, jak dotarli do bieżącej strony i jak mogą wrócić do poprzednich sekcji.

Błędy w implementacji danych strukturalnych

Drugim ważnym błędem są niepoprawne implementacje danych strukturalnych (schema breadcrumbs). Dane te są niezwykle ważne dla SEO, ponieważ pomagają wyszukiwarkom, jak Google, zrozumieć strukturę nawigacji witryny. Błędne zastosowanie tych danych może skutkować ich nierozpoznaniem przez wyszukiwarki, co negatywnie wpływa na SEO. Na przykład, jeśli tagi schema są niepoprawnie skonfigurowane lub brakuje kluczowych atrybutów, wyszukiwarki mogą nie wyświetlać breadcrumbs w wynikach wyszukiwania. To z kolei może wpływać na klikalność i widoczność strony w wynikach wyszukiwania. W celu sprawdzenia poprawności kodu JSON-LD albo strony internetowej warto sprawdzić za pomocą walidatora znaczników https://validator.schema.org/. Poniżej przykład zastosowania narzędzia do testowania znaczników schema:

  breadcrumbs - walidator schema do sprawdzenia danych struktralnych na stronie lub samego kodu

  Błędy w implementacji znaczników schema zawsze są pokazywane w GSC. Jeśli występują poważniejsze błędy ze znacznikami, to warto przeprowadzić szczegółowy audyt SEO w celu zrozumienia i zniwelowania błędów.

  Inne powszechne błędy

  • Brak powiązań w nawigacji – niespójne używanie breadcrumbs na różnych stronach witryny może wprowadzać użytkowników w błąd.
  • Zbyt skomplikowana ścieżka – zbyt wiele poziomów w breadcrumbs może być mylące i przytłaczające dla użytkowników.
  • Brak odnośników do wyższych poziomów hierarchii – brakujące linki do głównych sekcji witryny utrudniają użytkownikom powrót do ważnych sekcji.
  • Zbyt długie nazwy w ścieżce – zbyt długie nazwy kategorii czy podstron mogą być nieczytelne, szczególnie na urządzeniach mobilnych.

  Jak prawidłowo wdrożyć nawigację okruszkową za pomocą wtyczek na WordPressie?

  Wdrożenie nawigacji okruszkowej za pomocą wtyczek na WordPressie jest stosunkowo proste i może znacząco wpłynąć na poprawę UX oraz SEO witryny. Wybór odpowiedniej wtyczki, takiej jak Yoast SEO lub Flexy Breadcrumbs, i jej właściwa konfiguracja to klucz do sukcesu w efektywnym wykorzystaniu breadcrumbs na Twojej stronie.

  Wtyczka Yoast SEO

  Yoast SEO to jedna z najbardziej znanych wtyczek do SEO dla WordPress, która oferuje również łatwe wdrożenie breadcrumbs. Jej główne zalety to:

  • Automatyczna konfiguracja ścieżek – Yoast SEO automatycznie generuje ścieżki breadcrumbs, co jest szczególnie przydatne dla użytkowników nie mających doświadczenia w programowaniu.
  • Integracja z danymi strukturalnymi: Wtyczka integruje breadcrumbs z danymi strukturalnymi (schema), co jest ważne dla SEO, ponieważ pomaga wyszukiwarkom lepiej zrozumieć strukturę strony.
  • Łatwość dostosowania – użytkownicy mogą łatwo dostosować wygląd i strukturę breadcrumbs, aby pasowały do stylu i potrzeb ich witryny.
  • Wsparcie dla UX i SEO – Yoast SEO poprawia doświadczenie użytkownika oraz wspomaga pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

  Włączanie i konfiguracja Wtyczki Yoast SEO dla Breadcrumbs

  Krok 1: Instalacja wtyczki Yoast SEO
  1. Zaloguj się do panelu administracyjnego WordPress.
  2. Przejdź do zakładki „Wtyczki” i wybierz „Dodaj nową”.
  3. W wyszukiwarce wpisz „Yoast SEO” i naciśnij „Enter”.
  4. Kliknij „Zainstaluj teraz” przy wtyczce Yoast SEO, a następnie „Aktywuj”.
  Krok 2: Włączenie Breadcrumbs w Yoast SEO
  1. W panelu WordPress przejdź do „Yoast SEO” i wybierz „Ustawienia”.
  2. Znajdź zakładkę „Zaawansowe” i kliknij opcję „Okruszki”.
  Krok 3: Konfiguracja Breadcrumbs
  1. Skonfiguruj ustawienia breadcrumbs według własnych preferencji. Możesz dostosować:
   • Separator pomiędzy elementami ścieżki.
   • Sposób wyświetlania strony głównej.
   • Tekst dla strony 404.
   • Inne indywidualne ustawienia wyświetlania.
  2. Po dokonaniu zmian, na samym dole przesuń przycisk “Włącz okruszki dla swojego motywu”
  Krok 4: Wprowadzenie Kodu Breadcrumbs
  1. Aby breadcrumbs pojawiły się na stronie, musisz dodać odpowiedni kod w plikach szablonu. To zazwyczaj wygląda następująco:
   if ( function_exists(‘yoast_breadcrumb’) ) {
   yoast_breadcrumb( ‘<p id=”breadcrumbs”>’,'</p>’ );
   }

  Dodaj ten kod w miejscu, gdzie chcesz, aby breadcrumbs się pojawiły (np. pod nagłówkiem strony).

  konfiguracja wtyczki yoast seo pod okruszki

  Flexy Breadcrumbs

  Flexy Breadcrumbs to kolejna popularna wtyczka do WordPress, która zapewnia elastyczność w konfiguracji i dostosowywaniu breadcrumbs. Jej główne cechy to:

  • Elastyczność w dostosowaniu wyglądu – umożliwia użytkownikom dokładne dostosowanie wyglądu ścieżki breadcrumbs, włączając w to czcionki, kolory i inne elementy stylizacji.
  • Wsparcie dla SEO i UX – dzięki możliwości dostosowania, Flexy Breadcrumbs może być skonfigurowana tak, aby wspierać zarówno SEO, jak i UX.
  • Łatwość użycia – podobnie jak Yoast SEO, Flexy Breadcrumbs jest łatwa w użyciu, nawet dla tych, którzy nie posiadają zaawansowanej wiedzy technicznej.

  Włączanie i Konfiguracja Wtyczki Flexy Breadcrumbs

  Krok 1: Instalacja Wtyczki Flexy Breadcrumbs
  1. Zaloguj się do panelu administracyjnego WordPress.
  2. Przejdź do „Wtyczki” > „Dodaj nową”.
  3. Wyszukaj „Flexy Breadcrumbs” i naciśnij „Enter”.
  4. Kliknij „Zainstaluj teraz” przy wtyczce Flexy Breadcrumbs, a następnie „Aktywuj”.
  Krok 2: Konfiguracja Flexy Breadcrumbs
  1. Po aktywacji przejdź do „Ustawienia” > „Flexy Breadcrumbs”.
  2. Skonfiguruj ustawienia breadcrumbs, takie jak:
   • Wybór separatora.
   • Dostosowanie tekstu dla strony głównej.
   • Wybór, czy wyświetlać nazwę posta czy kategorię.
   • Stylizacja breadcrumbs (kolory, czcionki itp.).
  3. Po dokonaniu zmian, zapisz ustawienia.
  Krok 3: Dodanie shordcode Breadcrumbs do szablonul ub na stronie
  1. Podobnie jak w przypadku Yoast SEO, musisz dodać kod w miejscu, gdzie chcesz, aby breadcrumbs się wyświetlały. Kod dla Flexy Breadcrumbs może wyglądać następująco:

  <?php echo do_shortcode( ‘[ flexy_breadcrumb]’); ?>

  Dodaj go do plików szablonu w wybranym miejscu.

  konfiguracja wtyczki Flexy Breadcrumbs pod nawigację

  Dlaczego warto zaimplementować na własnej stronie breadcrumbs (nawigacje okruszkową)?

  Breadcrumbs, oprócz zapewniania lepszej nawigacji i wspierania SEO, mają również znaczący wpływ na dostępność, decyzje zakupowe, zarządzanie treścią i wzmocnienie marki. Są nie tylko narzędziem ułatwiającym poruszanie się po witrynie, ale także elementem budującym zaufanie i lojalność użytkowników. Dlatego ich wdrożenie i odpowiednia konfiguracja stanowią istotny element strategii każdej witryny internetowej.

  Wsparcie dla niepełnosprawnych

  • Dostępność – Breadcrumbs mogą znacząco poprawić dostępność strony dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, na przykład dla osób korzystających z czytników ekranu, umożliwiając im lepsze zrozumienie struktury witryny.

  Wpływ na Decyzje Zakupowe w E-commerce

  • Łatwość Znajdowania Produktów – w sklepach internetowych breadcrumbs ułatwiają klientom powrót do poprzednio przeglądanych kategorii produktów, co może wpływać na decyzje zakupowe.
  • Porównywanie Produktów – ułatwiają porównywanie produktów i kategorii, co jest szczególnie ważne w branży e-commerce.

  Zarządzanie Treścią

  • Uproszczenie struktury strony – Breadcrumbs pomagają w zarządzaniu treścią na stronie, zwłaszcza w przypadku dużych witryn z wieloma podstronami.
  • Optymalizacja podstron – pomagają w lepszym rozumieniu, które sekcje witryny są najczęściej odwiedzane, co może być przydatne w optymalizacji konkretnych podstron.

  Wzmocnienie Marki

  • Konsystencja w Brandingu – Breadcrumbs mogą być dostosowane do stylu marki, zwiększając konsystencję i rozpoznawalność wizualną witryny.
  • Budowanie Zaufania – jasna i transparentna nawigacja buduje zaufanie użytkowników do witryny.

  Breadcrumbs, jest kluczowym elementem każdej witryny internetowej, przynosząc szereg korzyści zarówno w kontekście użytkowników, jak i SEO.

  logo agencji bez napisu

  Napisał MIPSEO

  Jestem freelancerem SEO, który posiada własną agencję SEO, która pomaga klientom w osiągnięciu sukcesu w internecie. Moją misją jest zapewnienie profesjonalnej i kompleksowej obsługi w zakresie projektowania stron internetowych, tworzenia sklepów internetowych oraz prowadzenia kampanii SEO w sieci. Dzięki temu jestem w stanie zaoferować najwyższą jakość usług, dopasowaną do unikalnych potrzeb i wymagań każdego z moich klientów.

  Chcesz się więcej dowiedzieć i skrozystać z moich usług?

  Daj swojej codzienności nowy wymiar dzięki moim usługom! Niezależnie od tego, czy potrzebujesz rozwiązania pilnego problemu, czy też długofalowej strategii – jestem tutaj, by Ci pomóc. Moje doświadczenie oraz pasja do kreowania rozwiązań skrojonych na miarę Twoich potrzeb to klucz do sukcesu. Kliknij poniżej i rozpocznij już teraz!

  Powiązane wpisy

  Co to jest paginacja? Jakie są rodzaje i jaki wpływ ma na SEO?

  Co to jest paginacja? Jakie są rodzaje i jaki wpływ ma na SEO?

  W dzisiejszym świecie cyfrowym, gdzie ilość treści w internecie rośnie w zaskakującym tempie, umiejętność efektywnego zarządzania tą zawartością staje się kluczowa. Jednym z elementów, który znacząco wpływa na sposób prezentacji i dostępność treści, jest paginacja...

  czytaj dalej
  Landing page – co to jest i jak stworzyć?

  Landing page – co to jest i jak stworzyć?

  Landing page stanowi istotne narzędzie w arsenale każdego marketera cyfrowego, umożliwiając efektywne dotarcie do wybranej grupy odbiorców i zachęcenie ich do konkretnych działań. Jest to miejsce, w którym precyzyjne przekazy marketingowe łączą się z atrakcyjnym...

  czytaj dalej
  Co to jest domena internetowa?

  Co to jest domena internetowa?

  Domena internetowa to podstawowy element każdej strony w sieci. Stanowi nie tylko adres, pod którym użytkownicy mogą odnaleźć daną witrynę, ale również odzwierciedla jej charakter, cel i tożsamość. W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie każda firma, organizacja, a...

  czytaj dalej
  Jak zaktualizować PHP w WordPress?

  Jak zaktualizować PHP w WordPress?

  Jak zaktualizować PHP w WordPress? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli stron internetowych, zdając sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem jest to w kontekście zarządzania stroną opartą na tej platformie. Aktualizacja PHP nie tylko znacząco przyczynia się do...

  czytaj dalej
  Najlepsze narzędzia SEO (darmowe i płatne)

  Najlepsze narzędzia SEO (darmowe i płatne)

  Narzędzia SEO stanowią kluczowy fundament w pracy każdego specjalisty ds. pozycjonowania. Pozwalają one na efektywne analizowanie, monitorowanie oraz optymalizację stron internetowych pod kątem widoczności w wyszukiwarkach. Dzięki nim możliwe jest głębokie zrozumienie...

  czytaj dalej