538-433-701

kontakt@mipseo.pl

Strona głowna $ Marketing $ Co to jest marketing internetowy? Dlaczego jest ważny w obecnych czasach?

Co to jest marketing internetowy? Dlaczego jest ważny w obecnych czasach?

utworzone przez MIPSEO | mar 11, 2023 | Marketing

czym jest marketing internetowy i dlaczego jest ważny
Mrketing internetowy stał się nieodłącznym elementem prowadzenia biznesu w XXI wieku. W dobie powszechnego dostępu do Internetu i rosnącej liczby użytkowników, firmy coraz częściej zwracają się ku działaniom marketingowym w sieci, aby zdobyć przewagę konkurencyjną i dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców. Dlatego w dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć Wam, czym jest marketing internetowy, jakie korzyści płyną z jego wdrożenia oraz jak wykorzystać jego potencjał dla rozwoju swojego biznesu.

Marketing internetowy – co to jest?

Marketing internetowy to szereg działań marketingowych prowadzonych za pomocą Internetu, mających na celu promowanie marki, zwiększanie sprzedaży oraz budowanie lojalności klientów. Działania te wykorzystują różne kanały i narzędzia dostępne w sieci, takie jak social media, content marketing, e-mail marketing, pozycjonowanie stron (SEO) czy reklama internetowa.

W dobie cyfryzacji i dynamicznego wzrostu liczby użytkowników Internetu na całym świecie marketing internetowy stał się nieodzownym elementem strategii marketingowej większości firm, niezależnie od ich wielkości czy profilu działalności.

Czym wyróżnia się marketing internetowy – najważniejsze cechy?

Marketing internetowy charakteryzuje się kilkoma kluczowymi cechami, które odróżniają go od tradycyjnych form marketingu. Przede wszystkim, marketing w sieci umożliwia precyzyjne targetowanie odbiorców oraz szybką i efektywną komunikację z nimi. Daje także możliwość łatwego monitorowania i mierzenia efektywności działań, co pozwala na optymalizację strategii w czasie rzeczywistym.

Jednocześnie, marketing internetowy daje firmom dostęp do globalnej rynku odbiorców, co przekłada się na potencjalnie większy zasięg promocji. Dodatkowo, w porównaniu z tradycyjnymi formami marketingu, marketing w internecie jest zwykle tańszy i bardziej elastyczny, dzięki czemu może być dostosowany do potrzeb i możliwości każdej organizacji.

Rodzaje marketingu internetowego

Marketing internetowy obejmuje wiele różnych rodzajów działań, które mogą być dopasowane do specyfiki firmy, jej celów oraz odbiorców. Oto popularne formy marketingu w internecie:

 • Social media marketing – polega na wykorzystaniu platform społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn do tworzenia i publikowania atrakcyjnych treści, angażowania odbiorców oraz komunikacji z klientami. W ramach działań na social media, można prowadzić kampanie reklamowe, organizować konkursy, prowadzić relacje na żywo, publikować zdjęcia i filmy, a także promować nowości produktowe i usługowe.
 • Content marketing – to tworzenie i dystrybucja wartościowych treści (tekstów, grafik, filmów), które mają na celu zainteresowanie odbiorców i zbudowanie pozytywnego wizerunku marki. Tak naprawdę content marketing może obejmować prowadzenie bloga, publikowanie artykułów eksperckich, tworzenie poradników, materiałów wideo, podcastów, a także opracowywanie białych ksiąg czy e-booków.
 • E-mail marketing – polega na wykorzystaniu poczty elektronicznej do bezpośredniej komunikacji z klientami, w celu promowania produktów, usług, informowania o promocjach, wydarzeniach czy nowościach. E-mail marketing może obejmować wysyłanie newsletterów, kampanii mailingowych, autoresponderów czy ankiet.
 • Pozycjonowanie stron (SEO) – to proces optymalizacji witryny internetowej pod kątem wyszukiwarek, takich jak Google, mający na celu uzyskanie jak najwyższych pozycji w wynikach organicznych wyszukiwania. W ramach działań SEO możemy wyróżnić dwa główne obszary: globalne oraz lokalne pozycjonowanie stron.
 • Reklama internetowa (PPC) – to płatne kampanie reklamowe, w których reklamodawca płaci za kliknięcia w swoją reklamę. Reklamy mogą być wyświetlane w wynikach wyszukiwania, na stronach internetowych, w aplikacjach czy na platformach społecznościowych. Najpopularniejsze platformy do prowadzenia kampanii PPC to Google Ads i Facebook Ads.
 • Marketing afiliacyjny – polega na współpracy z partnerami (afiliantami), którzy promują produkty czy usługi firmy w zamian za prowizję od sprzedaży. Partnerzy mogą promować ofertę firmy na swoich stronach internetowych, blogach, kanałach wideo czy profilach społecznościowych
 • Marketing wideo – wykorzystanie filmów do promocji marki, produktów czy usług. Marketing wideo może obejmować tworzenie materiałów promocyjnych, edukacyjnych, poradników, relacji na żywo czy animacji. Platformy takie jak YouTube, Vimeo czy TikTok stanowią doskonałe miejsce do publikowania i dystrybucji materiałów.
 • Influencer marketing – polega na współpracy z osobami mającymi duży wpływ na swoich odbiorców (influencerami) w celu promocji marki, produktów czy usług. Influencerzy mogą wspierać markę poprzez publikowanie wpisów, recenzji, filmów czy udział w kampaniach reklamowych na swoich kanałach w mediach społecznościowych.
 • Retargeting – to technika marketingowa, która polega na wyświetlaniu reklam użytkownikom, którzy wcześniej odwiedzili stronę internetową marki, ale nie dokonali zakupu czy innego pożądanego działania. Dzięki retargetingowi reklamy są wyświetlane tym osobom na innych stronach internetowych czy w mediach społecznościowych, zachęcając ich do powrotu na stronę marki i dokonania zakupu.
 • Marketing mobilny – to działania marketingowe skierowane do użytkowników urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Marketing mobilny może obejmować aplikacje, kampanie SMS, wykorzystanie technologii lokalizacji czy mobilne strony internetowe.
 • Webinar marketing – polega na organizacji i prowadzeniu webinarów (seminariów online) w celu promocji marki, produktów, usług czy budowania autorytetu w danej dziedzinie. Webinary mogą być wykorzystane do prezentacji wiedzy eksperckiej, interakcji z odbiorcami czy generowania leadów.
 • Marketing wydarzeń wirtualnych – to promocja i organizacja wydarzeń online, takich jak konferencje, szkolenia, warsztaty czy prezentacje produktów, które odbywają się w środowisku wirtualnym. Współcześnie, ze względu na rosnącą popularność komunikacji online, marketing wydarzeń wirtualnych zyskuje na znaczeniu.

Każdy rodzaj marketingu internetowego ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiednią strategię, która będzie dostosowana do potrzeb i celów biznesowych firmy. W praktyce często stosuje się połączenie różnych rodzajów marketingu internetowego, aby zoptymalizować efektywność działań i osiągnąć zamierzone cele.

Zobacz też:

Jakie narzędzia wykorzystuje się w marketingu internetowym?

Marketing internetowy to dynamiczny świat, w którym istnieje wiele narzędzi marketingowych wspierających efektywne prowadzenie różnorodnych działań promocyjnych. Przedstawiamy niektóre z najważniejszych narzędzi do marketingu internetowego, które warto wykorzystać w swojej strategii marketingu w sieci:

Reklama online
E-mail marketing
Analityka i monitoring
SEO i optymalizacja treści
Kreacja wizualna
Narzędzia marketingu internetowego
Facebook Ads Manager – to narzędzie marketingowe, które pozwala na tworzenie i zarządzanie kampaniami reklamowymi na Facebooku i Instagramie. Warto wykorzystać je w swoim marketingu internetowym, aby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Google Ads – to kolejne narzędzie marketingowe, które pozwala na zarządzanie reklamami w wyszukiwarce Google oraz w sieci reklamowej Google. Dzięki niemu możemy skutecznie pozyskiwać nowych klientów i zwiększać zasięg naszych działań marketingowych w sieci
Mailchimp i GetResponse – to platformy do marketingu internetowego, które służą do tworzenia i wysyłania e-maili marketingowych, zarządzania bazami danych oraz mierzenia efektywności kampanii. To niezbędne narzędzia do marketingu internetowego dla każdej firmy, która chce prowadzić efektywną komunikację z klientami
Google Analytics – to niezbędne narzędzie marketingowe, które pozwala na monitorowanie ruchu na stronie internetowej oraz analizowanie zachowań użytkowników. Dzięki niemu możemy lepiej zrozumieć, jakie treści przyciągają uwagę naszych odbiorców, a także jakie kanały marketingowe są dla nas najbardziej efektywne. Google Analytics to podstawa każdej strategii marketingu internetowego, która pozwala na podejmowanie świadomych decyzji opartych na rzetelnych danych. Google Search Console – to narzędzie do marketingu internetowego od Google, które pozwala na monitorowanie i optymalizację witryny pod kątem wyszukiwarek, sprawdzanie indeksacji stron czy analizę danych strukturalnych. To niezbędne narzędzie do marketingu internetowego dla każdej firmy, która chce być widoczna w wynikach wyszukiwania. SeoStation – to platforma do monitorowania pozycji stron w wynikach wyszukiwania. Dzięki niej możemy optymalizować naszą strategię SEO, aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki i zwiększyć ruch na naszej stronie internetowej
<Ahrefs i SEMrush - to narzędzia marketingowe do analizy SEO, badania konkurencji oraz optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek. Szczególnie przydatna na zagraniczne rynki oraz do szczegółowej analizy profilu linków. Wykorzystując je w swoim marketingu internetowym, możemy lepiej zrozumieć rynek i dostosować strategię, aby osiągnąć lepsze wyniki.Senuto - to kolejna platforma do analizy i optymalizacji SEO, która umożliwia badanie konkurencji, analizę słów kluczowych oraz monitorowanie pozycji w wynikach wyszukiwania. Dobrze sprawdza się na rynku Polskim. Dzięki niej możemy zwiększyć widoczność naszej witryny w wynikach wyszukiwania i zdobyć przewagę nad konkurencją. Surfer SEO - to narzędzie marketingowe do optymalizacji treści pod kątem SEO, które pozwala na analizę konkurencji, dobór słów kluczowych oraz tworzenie zoptymalizowanych treści. Wykorzystując je w marketingu internetowym, możemy tworzyć wartościowe treści, kóre przyciągną uwagę odbiorców. Screaming Frog - to kolejne narzędzie SEO, które pozwala na skanowanie stron internetowych pod kątem błędów, duplikatów treści czy problemów z indeksacją. Dzięki temu możemy szybko zidentyfikować potencjalne problemy i wdrożyć odpowiednie rozwiązania, które poprawią widoczność naszej strony w wyszukiwarkach. Page Speed Insights - to narzędzie od Google, które pozwala na analizę szybkości ładowania się naszej strony internetowej. W dzisiejszym świecie, gdzie cierpliwość użytkowników jest ograniczona, szybkość ładowania strony ma ogromne znaczenie dla sukcesu marketingu internetowego. Dzięki Page Speed Insights możemy zidentyfikować czynniki wpływające na opóźnienia i zoptymalizować naszą witrynę, aby zapewnić najlepsze wrażenia użytkownikom. Copyscape - to kolejne przydatne narzędzie marketingowe, które może wspierać Twoje działania w marketingu internetowym. Jest to usługa online, która pozwala na sprawdzanie unikalności treści oraz wykrywanie plagiatów. Dzięki Copyscape, możemy upewnić się, że nasze treści są oryginalne i nie naruszają praw autorskich innych osób czy firm
Canva i Adobe Creative Cloud to narzędzia do tworzenia grafik, filmów czy animacji, które mogą być wykorzystane w działaniach marketingowych w sieci. Dzięki nim, możemy w łatwy sposób przygotować atrakcyjne materiały wizualne, które przyciągną uwagę odbiorców i zwiększą zaangażowanie w nasze działania marketingowe

Nie zapominaj o ciągłym monitorowaniu wyników i analizie danych. Dzięki temu będziesz mógł dostosować swoją strategię marketingu internetowego do aktualnych potrzeb i trendów rynkowych. Pamiętaj, że marketing w sieci to dynamiczna dziedzina, w której ciągłe doskonalenie i uczenie się jest kluczem do sukcesu.

Inwestuj w odpowiednie narzędzia marketingowe i poświęć czas na ich optymalne wykorzystanie. Tylko wtedy będziesz mógł cieszyć się sukcesem swojej firmy w świecie marketingu internetowego.

Jakie są korzyści z regularnego korzystania z marketingu internetowego?

Marketing internetowy przynosi wiele korzyści dla firm, które zdecydują się na jego wdrożenie. Oto niektóre z nich:

 1. Precyzyjne targetowanie – marketing w internecie pozwala na dotarcie do określonej grupy odbiorców, co zwiększa efektywność działań promocyjnych.
 2. Szybka i efektywna komunikacja – Internet umożliwia szybką i bezpośrednią komunikację z klientami, co pozwala na budowanie bliższych relacji oraz szybsze reagowanie na potrzeby rynku.
 3. Elastyczność i skalowalność – marketing internetowy może być łatwo dostosowany do zmieniających się potrzeb firmy, a jego koszty są zwykle niższe niż w przypadku marketingu tradycyjnego.
 4. Pomiar efektywności – większość działań marketingowych w internecie może być mierzona i analizowana, co pozwala na optymalizację strategii i alokację budżetu na podstawie rzeczywiste wyniki.
 5. Globalny zasięg – marketing internetowy daje możliwość dotarcia do odbiorców na całym świecie, co przekłada się na większy potencjał wzrostu dla firmy.
 6. Budowanie wizerunku i świadomości marki – dzięki marketingowi internetowemu, firmy mogą budować swój wizerunek oraz zwiększać świadomość marki wśród szerokiej grupy odbiorców.

W jaki sposób należy monitorować działania w marketingu internetowym?

Analiza ruchu na stronie – narzędzia takie jak Google Analytics pozwalają na śledzenie liczby użytkowników, źródeł ruchu, czasu spędzonego na stronie czy wskaźnika odrzuceń (bounce rate).

Konwersje i sprzedaż – monitoring liczby konwersji (np. zamówień, zapisów do newslettera) oraz wartości sprzedaży pozwala na ocenę efektywności działań w kontekście celów biznesowych.

Wskaźniki zaangażowania – w przypadku działań w social media, warto analizować takie metryki jak liczba polubień, komentarzy, udostępnień czy kliknięć.

CTR i CPC – w przypadku reklam internetowych warto śledzić wskaźniki takie jak CTR (stosunek liczby kliknięć do liczby wyświetleń) oraz CPC (koszt jednego kliknięcia).

Marketing internetowy a tradycyjny – jakie są różnice?

Marketing internetowy różni się od marketingu tradycyjnego pod wieloma względami. Oto niektóre z najważniejszych różnic:

Sposób dotarcia do odbiorców
Pomiar efektywności
Koszty
Elastyczność
Zasięg
Wpływ na budowanie relacji z klientem
Interakcja z odbiorcami
Marketing internetowy
Precyzyjne targetowanie odbiorców oraz szybka i bezpośrednia komunikacja z nimi
Łatwiejsze do zmierzenia i analizowania, co pozwala na ciągłą optymalizację strategii
Zwykle niższe niż w przypadku marketingu tradycyjnego, co sprawia, że jest bardziej dostępny dla firm o różnym budżecie
Szybkie wprowadzanie zmian i dostosowywanie działań do potrzeb rynku
Umożliwia dotarcie do globalnej grupy odbiorców
Marketing internetowy sprzyja tworzeniu bliższych relacji z klientami, dzięki możliwości szybkiej i bezpośredniej komunikacji oraz dostosowywania treści do indywidualnych potrzeb odbiorców
Możliwość natychmiastowej interakcji z odbiorcami, pozyskiwanie informacji zwrotnej i rozpatrywanie uwag czy sugestii
Marketing tradycyjny
Trudniejsze precyzyjne targetowanie odbiorców, ograniczenia w bezpośredniej komunikacji
Trudniejszy i mniej precyzyjny pomiar efektywności
Wyższe koszty, co może ograniczać dostępność dla firm o niższym budżecie
Proces wprowadzania zmian jest zwykle bardziej czasochłonny i kosztowny
Często skupia się na lokalnych lub regionalnych rynkach
Budowanie relacji z klientami w marketingu tradycyjnym jest trudniejsze z powodu ograniczeń w bezpośredniej komunikacji i indywidualizacji treści
Interakcja z odbiorcami jest ograniczona, a informacje zwrotne trudniejsze do uzyskania

Kiedy warto skorzystać z marketingu internetowego?

Marketing internetowy może przynieść korzyści praktycznie każdej firmie, niezależnie od jej wielkości czy profilu działalności. Warto rozważyć wdrożenie marketingu internetowego, jeśli:

 • Chcesz zwiększyć zasięg swojej firmy i dotrzeć do nowych grup odbiorców, zarówno lokalnych, jak i globalnych.<
 • Poszukujesz skutecznych i elastycznych narzędzi promocji, które pozwolą Ci na szybkie dostosowywanie działań do zmieniających się potrzeb rynku.
 • Chcesz budować bliższe relacje z klientami oraz monitorować i analizować ich zachowania, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby i preferencje.
 • Planujesz prowadzenie sklepu internetowego lub oferowania usług online, co sprawia, że marketing internetowy stanie się kluczowym elementem Twojej strategii sprzedażowej. Jeśli nie wiesz, jak założyć sklep internetowy i co należy robić, to zobacz to w innym moim wpisie.
 • Dysponujesz ograniczonym budżetem na działania marketingowe, a marketing internetowy pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów.

Marketing internetowy to niezwykle efektywne narzędzie promocji, które pozwala na precyzyjne dotarcie do odbiorców, szybką komunikację oraz monitorowanie i analizowanie wyników. W dobie cyfryzacji i rosnącej liczby użytkowników Internetu marketing internetowy staje się nieodzownym elementem strategii marketingowej każdej firmy. Warto zatem zastanowić się nad wdrożeniem marketingu internetowego i wykorzystaniem jego pełnego potencjału w celu zwiększenia konkurencyjności swojego biznesu na rynku.

logo agencji bez napisu

Napisał MIPSEO

Jestem freelancerem SEO, który posiada własną agencję SEO, która pomaga klientom w osiągnięciu sukcesu w internecie. Moją misją jest zapewnienie profesjonalnej i kompleksowej obsługi w zakresie projektowania stron internetowych, tworzenia sklepów internetowych oraz prowadzenia kampanii SEO w sieci. Dzięki temu jestem w stanie zaoferować najwyższą jakość usług, dopasowaną do unikalnych potrzeb i wymagań każdego z moich klientów.

Chcesz się więcej dowiedzieć i skrozystać z moich usług?

Daj swojej codzienności nowy wymiar dzięki moim usługom! Niezależnie od tego, czy potrzebujesz rozwiązania pilnego problemu, czy też długofalowej strategii – jestem tutaj, by Ci pomóc. Moje doświadczenie oraz pasja do kreowania rozwiązań skrojonych na miarę Twoich potrzeb to klucz do sukcesu. Kliknij poniżej i rozpocznij już teraz!

Powiązane wpisy

Landing page – co to jest i jak stworzyć?

Landing page – co to jest i jak stworzyć?

Landing page stanowi istotne narzędzie w arsenale każdego marketera cyfrowego, umożliwiając efektywne dotarcie do wybranej grupy odbiorców i zachęcenie ich do konkretnych działań. Jest to miejsce, w którym precyzyjne przekazy marketingowe łączą się z atrakcyjnym...

czytaj dalej
Co to jest remarketing?

Co to jest remarketing?

Remarketing to zaawansowana strategia marketingu cyfrowego, mająca na celu ponowne dotarcie do użytkowników, którzy już wcześniej wykazali zainteresowanie produktem lub usługą poprzez odwiedzenie witryny internetowej. Dzięki tej technice, firmy mogą wyświetlać...

czytaj dalej