Przejdź do treści
Strona głównaBlog o marketingu i ITJak zmniejszyć rozmiar zdjęcia? Poradnik

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia? Poradnik

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że musiałeś wysłać zdjęcie, ale jego rozmiar był zbyt duży? To powszechne zjawisko, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy większość zdjęć robimy za pomocą smartfonów o wysokiej jakości. Na szczęście istnieją różne sposoby, aby zmniejszyć rozmiar zdjęcia, zarówno na komputerze, jak i na telefonie. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić szybko i łatwo, aby uniknąć problemów związanych z dużym rozmiarem zdjęć.

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia za pomocą programów na komputerze?

Jeśli potrzebujesz zmniejszyć rozmiar zdjęcia na komputerze, istnieje wiele darmowych i płatnych programów do tego celu. Oto kilka z nich:

  1. Adobe Photoshop
  2. GIMP
  3. FastStone Photo Resizer
  4. Photopea
  5. Paint

Jednym z popularnych programów do zmniejszania zdjęć jest “Adobe Photoshop”. Ten program oferuje wiele narzędzi do edycji i obróbki zdjęć, w tym narzędzia do zmiany rozmiaru zdjęć. Aby zmniejszyć rozmiar zdjęcia w “Adobe Photoshop”, należy otworzyć zdjęcie w programie, a następnie wybrać opcję “obraz” z menu. Następnie należy wybrać “rozmiar obrazu” i zmienić wymiary zdjęcia na mniejsze. W ten sposób zmniejszysz rozmiar pliku bez utraty jakości.

Innym popularnym programem do zmniejszania rozmiaru zdjęć jest “GIMP”. Ten darmowy program oferuje wiele narzędzi do edycji zdjęć, w tym narzędzia do zmiany rozmiaru zdjęć. Aby zmniejszyć rozmiar zdjęcia w “GIMP”, należy otworzyć zdjęcie w programie, a następnie wybrać opcję “obraz” z menu. Następnie należy wybrać “skaluj obraz” i zmienić wymiary zdjęcia na mniejsze. Można również zmniejszyć rozdzielczość zdjęcia, co pozwoli na zmniejszenie rozmiaru pliku.

Jeśli potrzebujesz prostego programu do zmniejszania rozmiaru zdjęć, warto zwrócić uwagę na “FastStone Photo Resizer”. Ten darmowy program umożliwia zmianę rozmiaru zdjęć, zmniejszanie plików i zmianę formatów plików. Program posiada intuicyjny interfejs użytkownika i łatwe w użyciu narzędzia.

Photopea to bezpłatny edytor graficzny online, który umożliwia edycję zdjęć bezpośrednio w przeglądarce internetowej. W Photopea znajdziesz wiele narzędzi do edycji zdjęć, w tym narzędzia do zmiany rozmiaru zdjęć. Aby zmniejszyć rozmiar zdjęcia w Photopea, należy załadować zdjęcie do edytora, a następnie wybrać opcję “obraz” z menu i następnie “rozmiar obrazu”. W ten sposób można zmienić wymiary zdjęcia na mniejsze i zapisać plik w mniejszym rozmiarze.

photopea zmiana obrazu krok po kroku

Paint to natomiast darmowy program edytujący grafikę, który jest dostępny na większości komputerów z systemem Windows. W Paint można łatwo zmniejszyć wielkości zdjęcia, wybierając opcję z menu “obraz” i zaznaczyć, kliknąć element tak jak na poniższym obrazku. Następnie należy zmienić wymiary zdjęcia na mniejsze i zapisać plik w mniejszym rozmiarze.

zmiana obrazu w paint
Zobacz: Jak założyć sklep internetowy w kilku krokach?

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia na telefonie?

Zmniejszenie rozmiaru zdjęcia na telefonie jest łatwe i można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z najprostszych sposobów jest skorzystanie ze wbudowanych w system operacyjny funkcji lub dedykowanych aplikacji.

Jeśli korzystasz z telefonu z systemem Android, możesz skorzystać ze wbudowanej w system aplikacji Galeria Google. Wystarczy wybrać zdjęcie, które chcesz zmniejszyć, otworzyć je i wybrać opcję “Edytuj”. Następnie należy wybrać opcję “Zmniejsz rozmiar”, a program automatycznie zmniejszy rozmiar zdjęcia.

W przypadku telefonów z systemem iOS wbudowana aplikacja “Zdjęcia” umożliwia zmniejszenie wielkości zdjęcia. Wystarczy wybrać zdjęcie, a następnie wybrać opcję “Edytuj”. Następnie można wybrać opcję “Kadrowanie i obracanie”, a po ustawieniu pożądanych wymiarów, zdjęcie zostanie zmniejszone do wybranego rozmiaru.

Istnieją również specjalne aplikacje, które umożliwiają zmniejszenie wielkości zdjęcia na telefonie. Wśród nich warto wspomnieć o aplikacji “Photo Compress 2.0” dla systemu Android oraz “Image Size” dla systemu iOS. Te aplikacje oferują wiele opcji zmiany rozmiaru zdjęcia oraz poziomu kompresji, dzięki czemu można uzyskać optymalny rozmiar zdjęcia bez utraty jakości.

Zobacz: Jak zainstalować WordPress? Poradnik krok po kroku

Zmiana rozmiaru zdjęcia przy tworzeniu stron i sklepów internetowych – dlaczego to jest ważne?

Zmiana rozmiaru zdjęcia jest ważnym aspektem przy tworzeniu stron internetowych i sklepów internetowych, ponieważ może wpłynąć na wiele czynników związanych z wydajnością i użytecznością strony.

Korzyść 1

Po pierwsze, większe rozmiary plików graficznych prowadzą do wolniejszego ładowania strony, co z kolei może wpłynąć na doświadczenie użytkownika. Wolno działająca strona może zniechęcić użytkowników i spowodować, że opuszczą ją szybciej niż zaczęli ją przeglądać. To jest szczególnie ważne jeśli pamiętasz o tym, na samym początku projektowania i tworzenia stron internetowych

Korzyść 2

Po drugie, zmniejszanie rozmiaru zdjęć może pomóc w zwiększeniu wydajności strony. Zdjęcia to jedne z najcięższych elementów, które mogą spowalniać ładowanie strony. Dlatego ważne jest, aby zminimalizować ich rozmiary i zoptymalizować je pod kątem wydajności

Korzyść 3

Po trzecie, odpowiednie zmniejszanie rozmiaru zdjęć może pomóc w poprawie pozycji strony w wynikach wyszukiwania Google. Właściwie zoptymalizowane i dostosowane do potrzeb strony zdjęcia mogą wpłynąć na szybsze ładowanie się strony, co z kolei wpłynie na lepszą pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Korzyść 4

Po czwarte, w zależności od wyboru odpowiedniej strategii marketingu internetowego, należy odpowiednio dbać o rozmiar i jakość zdjęć. Jeśli główną strategią marketingową są social media, to niewątpliwie staje się główną rzeczą, którą należy wykonywać. Dobrze dobrane zdjęcie pod względem rozmiarowym oraz wagowym sprawi, że szybciej pojawi się na ekranie użytkownika

W przypadku sklepów internetowych odpowiednie zmniejszenie rozmiaru zdjęć może pomóc w zwiększeniu sprzedaży. Wolno działający sklep internetowy może zniechęcić potencjalnych klientów i przyczynić się do zmniejszenia liczby transakcji. Warto o to zadbać na samym początku przy projektowaniu i tworzeniu sklepów internetowych.

Zmniejszanie rozmiaru zdjęć jest ważnym aspektem przy tworzeniu stron internetowych i sklepów internetowych. Dzięki odpowiedniemu zoptymalizowaniu i dostosowaniu do potrzeb strony można poprawić wydajność, użyteczność i pozycję w wynikach wyszukiwania, co z kolei może wpłynąć na lepsze wyniki biznesowe.

Zobacz: Co to jest VPN? Jak działa i do czego służy?